Képzőművészek kézikönyve

Képző

MŰVÉSZLÉT – Kortárs kézikönyv képzőművészeknek címmel jelent meg tanulmánykötet, amely átfogó képet ad a mai képzőművészeti közegről, a hazai és a nemzetközi színtér szereplőiről és fontos elemeiről, összetevőiről.

A könyvben különböző sarkalatos témákban írt tanulmányok olvashatók, illetve a kortárs szcéna meghatározó szereplőivel készültek interjúk.

A szerzők között van Babanincs Írisz kisvállalati marketingtanácsadó, Balogh Máté András kulturális PR-szakember, Fritz Anikó vezetői és üzleti coach, Jankó Judit kulturális és művészeti újságíró, Juhász Dóra kommunikációs szakember, Legeza Dénes szerzői jogi szakértő, Löbl Krisztina pályázati tanácsadó, Molnár Annamária, a Molnár Ani Galéria alapítója és igazgatója, Olajos Anna kulturális-stratégiai tanácsadó, Petrányi Zsolt, a Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjteményének vezetője, Szvet Tamás képzőművész, Tóth Judit finanszírozási és kontrolling szakértő, Tóth Pál Sándor art buyer és Vékony Délia művészettörténész.

felfedezok_tarlat_0176_600x399.png
  A Felfedezők című tárlat a mentorprogram résztvevőinek bemutatkozó kiállítása Fotó forrása: budapestartmentor.hu

A kiadvány a második éve működő Budapest Art Mentor program során felmerült, a képzésben részt vevő művészek által felvetett kérdésekre igyekszik válaszokat adni, így biztosítva lendületet a feltörekvő és cselekvésre kész művészek számára.

A Bérczi Linda képzőművészeti menedzser által életre hívott, Együtt a Művészetért Egyesület 2017-óta szervezi a Budapest Art Mentor (BAM) programot. Az egyéves képzés során 12 képzőművész számára tartanak menedzsmenti és pályaorientációs szakmai órákat, személyre szabott mentorálások mellett. A BAM ideje alatt több olyan témáról is esett szó, amelyek a művészek számára rendkívül hasznosak, ezek hiányában nagyon nehezen tudnak tájékozódni, elindulni saját pályájukon.

A hallgatókkal való konzultációk során fogalmazódott meg, milyen nagy szükség van egy olyan gyakorlati tudást tartalmazó kiadványra, amely segíti a feltörekvő, fiatal művészek gondolkodását és a saját magukról kialakított kép tágítását.

A mentorprogram oktatói mindannyian részt vettek a Művészlét létrehozásában, és olvasmányos formában írtak a saját szakterületeikről, így például a képzőművészeti intézményrendszerről, a műgyűjtésről és vásárlásról itthon és külföldön, nemzetközi és hazai díjakról, rezidencia programokról, hazai és nemzetközi médiaviszonyokról, a karrierépítés módozatairól, brandépítésről, pályázatokról, szerzői jogokról.

A kiadványban a szakmai cikkek mellett Szűcs Attila és Ezer Ákos festőművészekkel, Ember Sári szobrásszal, valamint iski Kocsis Tibor, Hegedűs Orsolya és Kovács Krisztina galeristákkal készült interjú.