Mihály Zoltán felvételeiből és Csontos János ezekhez írt szubjektív hangú kommentárjaiból 2008-ban jelentetett meg hasonló címmel kötetet a Kráter Kiadó, a zeneiskolában nyílt tárlat ezekből a képekből és szövegekből mutat be több mint húszat ? mondta el az MTI-nek a fotográfus.
Mihály Zoltán felidézte: rákospalotai lokálpatriótaként elsősorban szűkebb közösségét, annak életét örökíti meg fényképezőgépével és kárpát-medencei körútja során is elsősorban a helyi, lokális jelenségek érdekelték.
?Erdéllyel viszonylag sokat foglalkozik a köztudat, de én a teljes Kárpát-koszorút szerettem volna feldolgozni? ? szólt motivációjáról a fotográfus. Hozzáfűzte, a területi arányoknak köszönhetően ő is Erdélyben készítette a legtöbb képet, de járt Felvidéken, Délvidéken, a Kárpátalján, a Mura-vidéken és az Őrvidéken (Burgenland), sőt, a hegyláncon túl, a moldvai csángók földjén is.
A kiállításon a ?legkeletibbtől a legnyugatibb határig? felbukkannak felvidéki tájak, kárpátaljai templomok, erdélyi iparosok, földművesek, Dráva-parti csíptetettponty-sütés, székelykapuk, partiumi vidékek, csángó egyházi szokások, népviseletek egyaránt.
Mihály Zoltán megjegyezte, a tervek szerint két hónapig látható kiállítás némileg kötődik december 5-ikéhez, a kettős állampolgárságról rendezett, ?szomorú sorsú? népszavazáshoz is, és a fotográfus szándékai szerint egyfajta bocsánatkérés is lesz a határon túli magyarságtól.
(Forrás: MTI)
(Fotó: animakonyv.hu)