Király Vilmos szobrász papír- és famunkáiból nyílik kiállítás

Képző

Király Vilmos elmondta az MTI-nek, hogy ?a tárlat címe egy gyermekmondóka, amikor az akácfa ágának leveleit vagy a virág szirmait tépdessük, hogy megtudjuk, szeret-e az illető vagy sem?. Ezen a kiállításon szintén ezt a kérdést teszi fel magának a művész alkotásait illetően, nevezetesen, hogy szereti-e a művét vagy sem, mert ? ahogy mondta ? nincs eldöntve semmi.
Kifejtette, úgy érzi, hogy a tárlaton látható művek még nem befejezett alkotások, csupán tervek, elképzelések, mert valójában a művész kifeszített cérnaszálon egyensúlyoz és vagy megüti az általa felállított mércét, vagy értéktelennek tartja a művet, bár azt elismerte, hogy saját szemmel saját anyagot nem mindig pontosan ítél meg az ember. A külső szem többet lát, ezért teszi ki a galériában a műtermében összeszedett munkáit.
 

Király Vilmos annyit elárult, hogy olyan, az ókori egyiptomiak festett szarkofágjaira hasonlító 2?3 nagyméretű, fából és papírból készített figurális testet mutat be, amely az ember külső formájára emlékeztet. Hatezer évvel ezelőtt az egyiptomiak a fára gipszet kentek, és ha megszáradt, ezt festették meg és tették bele a holtat ? jegyezte meg.

A művész emellett organikus formákat készít, például olyan hatalmas falevelet papírnyomatból, amelybe belecsavarható akár az ember is. Elmondta azt is, hogy talált képkeretekben kis papírvázlatokat, színezett rajzokat is bemutat a tárlaton november végéig. 
Király Vilmos 1978-ban diplomázott szobrász szakon a Képzőművészeti Főiskolán, mestere Vigh Tamás volt. A papír, a gipsz, a fa mellett bronz kisplasztikákat és érmeket is készít és rendszeres résztvevője az Országos Kisplasztikai Biennáléknak. A művész emellett díszítőszobrok restaurálásában is részt vett. Idén áprilisban a Magyar Nemzeti Bank Örkény István író 100. születésnapjára érmét adott ki, Király Vilmos alkotását.
Munkái megtalálhatók közgyűjteményekben, így a Magyar Nemzeti Galériában, Mezőtúron és Nyíregyházán, a Városi Képtárban.
 
A tárlat november 27-ig látogatható.
 
(Forrás: MTI)
(Fotó: artportal.hu)