Fotó: gyulaihirlap.hu |
A festmények, akvarellek, grafikák, fotográfiák és plasztikák a magyar közelmúlt valóságába szociografikus érzékenységgel vezetik el nézőiket. A tárlat ebben a formában még be nem mutatott anyagát mintegy kétszáz alkotásból válogatta össze a kurátor, Pogány Gábor. A galéria teljes alsó szintjén, kilenc teremben lesznek láthatók a művek június elejéig.
A régebbi és újabb alkotások az alapító tagok, Albrecht Júlia, Balogh Gyula, Lakatos József Péter, Marosvári György, Rácz Katalin, Szakáll Ágnes, Székelyhídi Attila és Tömpe Emőke mellett tanítványaik, Bodor Zoltán, Lukács István, Szabó Éva Mária, Szőke Sándor munkái, valamint a később csatlakozott, hasonló szellemben alkotó művészek, köztük Győrffy Péter, Salamon György és Sáfár Pál művei. Két fotóművész, Horváth Balázs és Nagy Ottó, illetve a fiatal generációhoz tartozó Huszák Zsuzsanna, Oláh Katalin, Pethő Anikó és Vancsura Rita szintén képviselteti magát a vásárhelyi gyűjteményes kiállításon.
A vasárnap délben nyíló kiállításon köszöntőt mond Almási István, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város polgármestere és Dr. Görgényi Ernő, Gyula Város polgármestere. A június 2-ig megtekinthető tárlatot Tóth Csaba festőművész nyitja meg az Alföldi Galériában. A vernisszázson fellép Suhanyeczné Puskás Barbara csellóművész, verset szaval Lakatos József Péter festőművész.
A művésztelep 1969-ben indult hivatásos művészek, rajztanárok és amatőrök részvételével eredetileg szakmai továbbképzés, illetve művészeti tanulmányok folytatásának szándékával. A nyári foglalkozásokon művészek, építészek, színházi szakemberek, művészettörténészek, muzeológusok tartottak előadásokat. A résztvevők munkáiból nagyszámú kollektív tárlatot szerveztek a fogadó városon kívül az ország sok kiállítóhelyén 2008-ban a művésztelep 40 éves működésére visszatekintő gyűjteményes kiállítást rendeztek a Szolnoki Galériában, a következő évben pedig a gyulai Kohán Képtárban. 2010-ben pedig megalakították a Gyulai Művésztelep egyesületet.