Mindig van új a nap alatt! - néprajzi szabadegyetem

Képző


mindig_van_uj_a_nap_alatt3_foto_sarnyai_krisztina.jpg
 

Az ismeretterjesztő előadássorozat archív filmek, fotók és a kiállításokban nem látható, raktárakban szunnyadó műtárgyak bemutatásával izgalmas kalandra hívja az érdeklődő felnőtteket. A rendhagyó múzeumi előadásokon a Néprajzi Múzeum muzeológus szakemberei az előadók, akik az ismeretátadáson túl lehetőséget nyújtanak a kötetlen beszélgetésre, a műtárgyak közeli ismerésére. A sorozatban az első négy előadás távoli kultúrákkal, majd három tavaszi előadás a magyar népi kultúrával foglalkozik.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
A távoli kultúrákat bemutató előadások programja:
 
2012. október 8. 14.30
Mindig van új a nap alatt! ? Aztékok és a spanyol hódítók
1978-ban a helyi elektromos művek munkatársai véletlenül rábukkantak a spanyolok által lerombolt azték Nagytemplom romjaira a mai Mexikóváros központjában. Noha az Azték Birodalmat 1521-ben meghódító spanyol konkvisztádorok részletes leírást hagytak hátra az aztékok legfontosabb vallási épületéről, évszázadokon át hiába keresték annak maradványait. A helyén felépült spanyol főváros teljesen elfedte a romokat. Az előadásból megtudhatjuk, hogy az európai hódítók hogyan viszonyultak a számukra idegen civilizációhoz, s melyek voltak annak legfőbb vonásai.
Előadó: Gyarmati János.
 
2012. november 5. 14.30
Mindig van új a nap alatt! ? Obi-ugorok között
Az előadó több alkalommal járt az obi-ugorok között. Jól ismeri szokásaikat, hiedelmeiket, életmódjukat, életkörülményeiket. Az előadásból többek között megtudjuk, hogyan zajlott a medveszertartás és mi volt a sámánok feladata. Videofelvétel, fotók, műtárgyak segítik a szibériai obi-ugorok világának megismerését.
Előadó: Kerezsi Ágnes.  

mindig_van_uj_a_nap_alatt1_foto_sarnyai_krisztina.jpg
 

2012. december 3. 14.30

Mindig van új a nap alatt! ? Afrikai maszkművészet
Az előadás az afrikai maszkművészettel kapcsolatos olyan alapvető és általános kérdésekre ad választ, hogy Afrika mely területein és miért alakult ki a maszkművészet. Ha maszkokra gondolunk, leginkább az arc előtt viselt álarcok jutnak eszünkbe, jóllehet Afrikában a maszkok viseletének módja ennél változatosabb. Mit vagy kit ábrázolnak tulajdonképpen a maszkok? Milyen funkciót töltenek be a különböző társadalmakban, egy-egy közösség életében? Kik viselhetik, és kik készíthetik? Milyen titkok lengik körül őket? A kérdéseket az előadás az általános ismereteken túl konkrét példákkal, sok képi és tárgyi anyag segítségével járja körül, kitekintésként pedig az afrikai maszkok európai felfedezésének fontos mozzanatait is felvillantja. Vajon miként használták föl a maszkokat európai művészek a műveikben? Az európai érdeklődésre milyen válaszok születtek az afrikai művészek részéről? Hogyan változtatták meg, avagy ?hamisítják? a hagyományos maszkokat?
Előadó: Földessy Edina.
2013. január 7. 14.30
Mindig van új a nap alatt! ? Piaroa indiánok
A Föld legnagyobb összefüggő esőerdejében egészen a 20. század közepéig éltek olyan népcsoportok, amelyek életmódja az elmúlt évszázadok során nem sokat változott. A trópusi őserdő mélyén varázsló-főnökök vezette kis települések húzódtak meg, amelyek lakói kertjeikben élelemnövényeket termeltek, a környező erdőkben vadásztak. Tárgyaikat a természet adta alapanyagokból készítették, és alapos ismeretekkel rendelkeztek a gyógyító, mérgező vagy bódulatot okozó növényekről is. A Néprajzi Múzeum 2012. október 26-án bezárt Amazónia ? utak az indiánokhoz című kiállításának műtárgyai közül néhányat közelről is megnézhetnek azok, akik meghallgatják az amazóniai indiánok életéről szóló előadást.
Előadó: Főzy Vilma.
 
 
A program megvalósítását a Nemzeti Kulturális Alap támogatja.
Belépődíj alkalmanként 800 forint/fő. Lehetőség van hét alkalomra szóló bérlet vásárlására is, amely 4800 forint.