Nietzsche szellemével átitatott bálványok

Képző

A dél-afrikai művész Friedrich Nietzsche ?Bálványok alkonya? könyvének címét kölcsönözte, hogy bemutassa azt a folyamatot, mely festészetét az elmúlt három évben alakította. Az általa teremtett alternatív festői világnak minden egyes mű az alkotórészévé vált. Különleges ábrázolásmódja, a festményeken használt erőteljes és kontrasztos színvilág drámai hangulatot, fülledt mitológiai világot idéz. Szimbólumokban bővelkedő művein bibliai, mitológiai, irodalmi vonatkozások ugyanúgy tetten érhetők, mint ahogy az Európán kvüli történésekről is képet kaphatunk. Témái sokszínűségét mutatja, hogy alkotásain felsejlik a társas kapcsolatok bonyodalmán, valamint a takargatni kívánt valóság tükrén keresztül az individuum lét iránt tanúsított hitetlensége és Nietzsche-i szabadságvágya.

Emellett a határok létének kérdése is megjelenik festményeiben: mi az, ami beletartozik egy jelenetbe és mi az, ami nem? Szereplőinek és környezetüknek ábrázolását szembeállítja fröccsentett és csepegtetett absztrakt festékfoltokkal, amelyek elvonják a közönség figyelmét az ábrázolt valóságtól.

Némely alkotásán a jelentek kombinációja azt a szabadságérzetet idézi fel, amelyre Nietzsche utalt a ?Bálványok alkonyában?: ?Mert mi a szabadság?! Hogyan tudunk saját magunk iránt felelősséget vállalni? Hogyan tudjuk az egymás közötti távolságot tartani, hogy egyre közömbössé váljunk a nehézségek, az akadályok, a nyomor és akár az élet iránt? ?

A kiállítás megnyitóján, 2013. március 12-én, Ms. Kedibone Ramatsa, a Dél-afrikai Köztársaság Nagykövetségének ideiglenes ügyvivője elmondta, honfitársával, Matthew Hindley-vel közös a küldetésük: más-más eszközzel ugyan, de azon fáradoznak, hogy megismertessék az emberekkel országuk sokszínűségét, kulturális gazdagságát. A ?Bálványok alkonya? 2013. március 13-tól április 13-ig látogatható a Biksady Galériában.

Filákovity Radojka