Piedesztálra emelt szürrealista szépségek

Képző

 

VIII. Edward angol trónörökös hírhedt szeretője ? aki miatt a trónról is lemondott?, Wallis Simpson és az első ismert modellek egyike, Lisa Fonssagrives is szerepelnek a Biksady Galéria Genia Rubin-kiállításán, melyet 2013. február 5-étől március 1-ig látogathatnak az érdeklődők.

 
A női szépség földöntúli, monumentális ábrázolásával Genia Rubin az 1930-as években kialakuló új fotótörténeti műfaj, a divatfotó egyik legismertebb képviselője lett. Munkáiért nemcsak a legnevesebb divatmagazinok, hanem a korszak leghíresebb modelljei is versengtek. Az archaikus statikusság diktálta fotóművészeti trend még inkább kifejezte a korszakban tervezett ruhák eleganciáját, a divatfotó műfaját pedig kiemelte a hétköznapiság keretei közül. A fotókon gyakran szürrealista módon ábrázolt modellek piedesztálra emelésével, eszményképpé változtatta őket, ezzel késztetve rajongásra a közönséget.
 
 ?Fotótörténeti szempontból a divatfotózás kialakulásának elején járunk, amikor még a portréfotózás stílusjegyei domináltak a műfajban; az itt kiállított alkotások döntő többsége is műtermi fotó. A merev, ugyanakkor elegáns beállításmód érvényre juttatja a tervezők által bemutatni kívánt öltözékeket, kívánatosabbá teszi azokat a célközönség számára? ? magyarázza Sipos Tünde, a Biksady Galéria munkatársa.
 
Genia Rubinnak többször állt modellt a svéd származású Lisa Fonssagrives, akit az első divatfotó modellek között tartanak számon. A ruhát, melyben az alkotásokon szerepel, Madame Alix Grés tervezte, akit nagyrészt a görög szobrok monumentalitása ihlettett ? ez egyfajta szürrealisztikus jelleggel párostíva a fotók beállításán és hangulatán is visszatükröződik.
?A galériában a művész által készített portrékat is kiállítottuk, így megtekinthető a Grigori Rasputin meggyilkolásában kulcsszerepet betöltő Felix Yusupov herceg is, aki az Orosz Birodalomból való száműzetését követően Párizsban alapított ruházati céget ? minden bizonnyal ennek révén ismerkedett meg a fotóművésszel? ? mondta Sipos Tünde hozzátéve, hogy megtekinthetők továbbá, annak a fotósorozatnak a részei is, melyeket 1978-ban állítottak ki Berlinben és a társasági élet befolyásos női alakjait ábrázolják.   
 
A festészettel és írással is foglalkozó Genia Rubin 1906-ban született Kijevben. Első munkája, a Sztanyiszlavszkij által vezetett Opera Stúdióhoz köthető, ahol 1926-ban gyakornoki idejét töltötte és díszlettervező asszisztensként dolgozott. 1927-ben hagyta el Oroszországot Berlinért, ahol az AGFA társaságnál fototechnikai ismereteket sajátított el; munkáit többek közt az Elegante Welt is közölte. A karrierje is ekkor kezdett kibontakozni, Németországban megismerkedett a korszak stílusikonjaival és modelljeivel. 1935-ben véglegesen Párizsban telepedett le. Olyan divatlapok alkalmazták, mint a Femina, a korban rivalizáló Vogue és Harper?s Bazaar, vagy a londoni Daily Express. Genia Rubin a fotózás mellett festett és írt is: az ötvenes években a leghíresebb szürrealista kiállításokon az ő alkotásai is szerepeltek, álnéven pedig rengeteg írása jelent meg.
 
A Biksady Galéria következő kiállítását március 12-én nyitják meg; Matthew Hindley, fokvárosi kortárs festő műveivel ismerkedhet majd meg a közönség. A művésznek ez lesz az első önálló európai kiállítása.
 
(Forrás: Kultúra.hu)
(Fotó: Biksady Galéria)