Somogy néprajzáról nyílt kiállítás Kaposváron

Képző

A Somogy Megyei Múzeumok Igazgatósága az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) 4,5 millió forintos támogatásával, az Alfa program keretében újította meg a néprajzi kiállítást. Az átalakítás során nagy gondot fordítottak a tárgyak állományvédelmére, a fotók digitalizálására, a kísérőszövegek korrekciójára és az angol nyelvű feliratozásra. Néhány héttel ezelőtt, ugyancsak az Alfa program keretében nyitották meg a megye legjelentősebb régészeti leleteit, majd a Somogy természeti örökségét bemutató kiállításokat.
A most megnyitott harmadik tárlaton látható tárgyak és fotók a 19. század második felét és a századforduló időszakát idézik. A megújult kiállítás anyagát az 1909-ben alapított múzeum néprajzi gyűjteményéből válogatták. A tárlat a pásztorélet tárgyaival, a pásztorok díszítőművészetével, a ruhakészítő iparosok munkáival, a paraszti sorban élő emberek hétköznapi és ünnepi viseletével, valamint az emberélet fordulói közül a temetkezés, a gyász hagyományaival ismerteti meg a látogatókat.
 

Somogyban a hagyományos paraszti életmód a 20. század közepére fokozatosan megszűnt. A hozzá kapcsolódó tárgykultúrát (fotók és egyéb dokumentumok) a legteljesebb módon a Rippl-Rónai Múzeumban őrizték meg. E gazdag gyűjteményből összeállított, csaknem 600 darabból álló válogatást négy teremben mutatják be.

A megye népi díszítőművészetét fejezetenként taglaló tárlat érdekessége, hogy Együd Árpád (1921?1983) néprajzkutató, a Somogy megyei múzeum egykori igazgatóhelyettese által 40-50 évvel ezelőtt magnószalagra rögzített pásztordalokból, betyárballadákból, siratókból, gyermekdalokból, mondókákból és kiszámolókból is a látogatók elé tárnak egy válogatást. 
A három kiállításra alapozva elindítják azt a múzeumpedagógiai programot, amelyhez két évvel ezelőtt 30 millió forintot meghaladó uniós támogatást nyertek el ? közölte az MTI-vel Ábrahám Levente, a megyei múzeum igazgatója.
 
(Forrás: MTI)
(Fotó: museum.hu)