A tárlat anyagát a Kazahsztán régi fővárosában, Almatyban található Ostrov Krym kölcsönözte, melynek vezetője, Krym Altynbekov kun származású felvállaló politikus. Munkássága végigkíséri a szkíta eredetű népek kurgánjainak (sztyeppei népek temetkezési helyei) feltárását az elmúlt 35-40 évben, és aktív részese volt a világszenzációvá váló ?cárok völgyében? zajló nemzetközi munkának, mely a Szkíta herceg sírja néven került be a köztudatba. Az általa megmentett és restaurált tárgyak jelentős részét képezik a témában etalonnak számító orosz múzeumok gyűjteményeinek. Krym Altynbekov professzor jelenleg Mongóliában dolgozik egy türk fejedelem kurgánján, melynek leletei között található egy több mint ezer éves freskózat és egy 96 darabos agyaghadsereg.
A kiállítás fő attrakcióit az Issyk kurgánban meglelt, és a világban mindenhol csak ?Szkíta Aranyemberként? ismert vértezet adja. Hatalmas élményt adnak még a Berel-i kurgánban talált lovak díszei is, illetve láthatóak lesznek még olyan kincsek méret- és anyaghelyes reprodukciói is, mint a Tuekta kurgán griffje, a Chilikti kurgán rekeszzománcos szarvasai, valamint a híres Tuvai lelet férfi és női nyakéke.
Ezek mellé érkeznek párhuzamként griffek és indafonatok, melyek több mint ezer évvel később, és hatezer km távolságra kerültek a föld alá, ugyanazzal a motívumvilággal, ugyanolyan kurgánokba. Ezeket az avar és honfoglaláskori leleteket a veszprémi Laczkó Dezső múzeum biztosította.
A kiállítás nemcsak az ásatások kézzelfogható eredményeinek, azaz a tárgyaknak a bemutatására alapul, hanem a teljes feltárási folyamatot reprezentálja. A feltárást vezető és a restaurálást végző Ostrov Krym működésén keresztül végigvezeti a látogatókat a feltárás, a beazonosítás, a leletmentés, a konzerválás és a reprodukció munkafázisain. Megismerteti a közönséggel azt az emberfeletti munkát, mely során a 3-4 ezer éves szerves leletek, fából, bőrből, és vászonból lévő temetkezési emlékek is megelevenednek, és az aranyból, ezüstből készült szakrális tárgyak együttesét teljessé téve, egységes egészként mutatják be a sztyeppe urainak, kultúráját, képzettségét, gazdagságát.