Tárlat a Győri Nemzeti Színházban

Képző

images_12539Természetesen előtte is volt színjátszás városunkban, az első kőszínház 1798-ban épült az országban harmadikként. A 130 évig álló épületben számos híresség fellépett, Győrben kezdődött például Kölesi Lujza, vagyis a legendás Blaha Lujza pályája is. Az első kőszínházat 1927-ben bontották le, helyére egy ideiglenes nyári faszínházat építettek. A város elhatározta ugyan, hogy a győri szín-játszáshoz méltó, nagy színházat épít, a gazdasági világválság azonban megakadályozta ezt. ?1937-ben felépült a városi kultúrház, mely közel 40 évig volt a színielőadások Tháliája? ? olvasható a teátrum honlapján. A színházi élet a háború után lassan éledezett, 1949-ben létrejött a Dunántúli Tájszínház. A legfontosabb fordulat azonban 1975-ben következett be, mikor a város vezetése elhatározta, felépíti a régóta dédelgetett álmot, egy új színházat. A mai teátrum 1978ban készült el, méreteivel közép-európai viszonylatban is korszerűnek számított.

A korábbi társulat létszáma megduplázódott, zenészek, táncosok, énekesek szegődtek Győrbe. Az első előadást 1978. november 4-én tartották, Illyés Gyula Fáklyaláng című drámáját adták elő Meczner János rendezésében.

Az előadásra dr. Somogyi Tivadar alpolgármester is emlékszik, aki a kiállítás megnyitóján idézte fel a teátrummal kapcsolatos kedves emlékeit. Elmesélte, izgalommal figyelte, miként emelkedik a belvárosban egy ?síugrósánc?, illetve hogy került az épület oldalára a Victor Vasarely-kerámiából készült alkotás. Hozzátette, azóta a színház megtelt élettel és rengeteg élményt adott a közönségnek.

A tárlat október 20-ig látogatható.

Forrás. Győr+