A tatabányai sikersztori

Egyéb

A tatabányai Jászai Mari Színház, Népház egyre sikeresebb és népszerűbb. Mi a siker titka?

Lehet, hogy az a titok, hogy teljesen elölről, szinte nulláról kellett kezdenünk Tatabányán. Amikor átvettem a színház vezetését, sajnos anyagi gondok miatt az intézménynek már nem volt önálló előadása. Két út állt előttünk: vagy gyorsan megpróbálunk egy, vagy két előadást létrehozni az évad második felében és azzal bemutatkozni vagy egy ideig előadásokat hívunk meg, és ez alatt az idő alatt felkészülünk az első önálló évadra, mindent elölről kezdve. Én az utóbbit választottam. Az első önálló évadomban hat felnőtt és hét gyerekbemutatót tartottunk. De az idei évadban eljutottunk odáig, hogy a hat felnőtt bemutató mellett kilenc gyerekbemutatót tartunk.


Mit jelent ez a nézőszámok tekintetében?

Amikor átvettem a színházat a 2010-2011-es évadban, 179 előadás volt, januártól májusig 87,7 % volt a telítettség. Az első önálló évadban 213 előadást tartottunk, 91 %-os telítettséggel, a mögöttünk álló évadban 282 előadás volt 93 %-os telítettséggel. Nézőszámra levetítve ez azt jelenti, hogy 28 ezer főről 52 ezerre növekedett fizető nézőink száma. Ebben természetesen benne vannak a kooprodukciós előadások is.

Mi a jellegzetessége az intézménynek?

A pályázatban népszínházról írtam, persze azt sokan sokféleképpen értelmezik, hogy mit jelent egy népszínházi repertoár. Ez nálunk Tatabányán műfaji sokszínűséget, esztétikái megoldásaiban igényes, valós, mindenkit érintő problémákkal foglalkozó előadásokat jelent. Vidéki színházigazgatóként nem egy-egy előadásban, hanem bérletben és repertoárban gondolkodom.


Miért az Édes Annával indultak a Vidéki Színházak Fesztiválján?

Nem volt könnyű választani, de azt gondoltam, hogy olyan előadást hozunk el, ami megmutat valamit abból, hogy milyen színházat szeretnénk csinálni Tatabányán. Bízunk benne, hogy az előadás meghozza ahhoz a kedvet, hogy a budapestiek eljöjjenek Tatabányára és más előadásokat is megtekintsenek.

Mennyit költ a színház egy előadásra, vagy például az Édes Annára?

Kevés pénzből kell gazdálkodnunk. Vannak színházak, ahol az egy előadás bemutatására fordítható összeg nálunk fél évadot is fedezne. Általában a másfél milliótól nyolc millió forintig terjed egy előadás összköltsége mindent együttvéve, zenés produkciók esetében ez valamivel magasabb összeg is lehet. Amin sokat tudunk spórolni, az a díszlet. Nagy előny, hogy saját műhelyünk van: lakatos, asztalos és festő. Így sokat takarítunk meg, gyakorlatilag anyagköltségben készülnek el a díszletek. Az Édes Anna díszlete is saját készítésű.


A színháznak vannak akadálymentesített előadásai is. Mit kell tudni ezekről?

Siket és nagyothalló, valamint vak és gyengénlátó nézőinknek akadálymentesítjük az előadásokat. Két előadásunk volt a siketek, egy a vak látogatók számára. A 90 decibel projekttel egyeztetve választjuk ki a produkciókat. Azt gondolom, a 90 decibel és a színház ilyen formában történő együttműködése remek dolog. Az előadás végén mindenki jeltapsol, különleges élmény a nézőknek, és különleges élmény a színészeknek is.

Mi a legfőbb cél az elkövetkezendő években?

Azt szeretném elérni, hogy a 2014-2015-ös évadra, ami a színház 25. jubileumi évadja lesz, közalkalmazotti társulat legyen nálunk. Ennek természetesen mindössze pénzügyi akadályai vannak. Az biztos, hogy már kialakult egy állandó színészcsapat, egy olyan erős mag, amely a jövőbeni társulat alapját képezheti.