Szántó T. Gábor író, a lap főszerkesztője elmondása szerint mivel a zsidónegyed témája folyamatosan napirenden van, most több nézőpontból igyekeztek körüljárni. "Úgy gondoltuk, érdemes megnézni történetileg is, mi a zsidónegyed, mit jelenthet ez a fogalom, és azt is, milyen városszerkezeti és történeti összefüggések között értelmezhető Budapesten" - szólt a főszerkesztő a tematikus összeállításról.
Mint megjegyezte, a lapszámban a zsidónegyedből kitekintenek az egész fővárosra: a városrész kapcsán több tanulmány foglalkozik Budapest fejlődésével, történetével, de a Cséfalvay Zoltán közgazdásszal készült interjú például a lakóparkokat vizsgálja.
A tematikus számban Komoróczy Géza történész tanulmánya a zsidónegyed fogalmát járja körül, míg Gyáni Gábor szociológus arról ír, mennyiben és miért problémás a "zsidó Budapest" kifejezés használata - árulta el Szántó T. Gábor. Hozzátette: a múlt felidézése mellett a kiadványban hangsúlyos helyet kap a jelen is, megszólalnak többek között az Óvás! városvédő egyesület tagjai, Ladányi János városszociológus és Perczel Anna építész.
A Szombat zsidó kulturális folyóirat szeptemberi számának bemutatójára a folyóirat és a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület kerekasztal-beszélgetést szervezett, amelyen Bojár Iván András művészettörténész, Cselovszki Zoltán építész és Ladányi János részvételével a városrehabilitáció kérdéseire és ellentmondásaira kerestek választ. A kerekasztal-beszélgetést a témához kapcsolódó irodalmi est követte.