A Tisza-tónál is bemutatkozott a vízparti kulturális látnivalókat tartalmazó kötet

Egyéb

L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára köszöntőjében felidézte a kezdeteket, amikor az elmúlt években elhatározták, nagy vállalkozásba fognak bele, amelynek első eredménye a tavaly megjelent 300 múzeum és kiállítóhely Magyarországon címet viselő magyar, később angol nyelven is hozzáférhető kiadvány lett. A könyv szakmai sikerén felbuzdulva döntöttek úgy, hogy tovább folytatják a munkát, hiszen azt tapasztalták, hogy a magyar könyvespolcokról hiányoznak azok a kötetek, amelyek megfelelő színvonalon, korszerű kínálatot nyújtva és gyönyörű kivitelben informálnák a turistákat. Az utóbbi évtizedekhez képest jelentősen átalakultak az olvasói és a fogyasztói szokások is ? hívta fel a figyelmet.

?Olyan könyvekre van szükség, amelyek gazdagon illusztráltak, informatívak és olyan praktikus információkat is tartalmaznak, mint például az intézmények nyitva tartása, szolgáltatásai. Azt a célt tűztük ki magunk elé, hogy olyan útikönyvsorozatok szülessenek, amelyek a legfontosabb kulturális értékeket mutatják be, ezáltal pedig elérhetjük, hogy minél többen járjanak múzeumba? ? fogalmazott a miniszterhelyettes, majd hozzátette: a kötet kiváló magyar szerzők, szócikk írók és fotósok munkájának eredménye.

Makranczi Zsolt, az Örökség Kultúrpolitikai Intézet ügyvezetője elmondta, hogy a 300 múzeum és kiállítóhely Magyarországon című kötet összeállításánál a szerkesztők hamar szembesültek azzal a ténnyel, hogy terjedelmi okok miatt nem tudnak majd minden lényeges múzeumot szerepeltetni. Ekkor merült fel a gondolat, hogy amint lehetőségük lesz a kötet folytatására, egy-egy turisztikai régió specifikus kulturális látnivalóit komplexebb módon mutassák be. A Nemzeti Kulturális Alap pedig meg is adta a lehetőséget a kötet folytatására. A gyűjtési szempont továbbra is a kulturális vonatkozás maradt, de tágabban értelmezhetőek, megtalálhatóak bennük a régió történetét, hagyományait bemutató tájházak, helytörténeti gyűjtemények, a környéken található múzeumok, irodalmi és képzőművészeti kiállítóhelyek, arborétumok, ökocentrumok ? árulta el az ügyvezető igazgató. A könyv hasznos útitárs lehet, amelynek segítségével tartalmassá válhat a nyaralás, és a turisták talán ahhoz is kedvet kapnak, hogy a szezonon kívül újra ellátogassanak.

?A hasznos útitárs kritériumnak igyekeztünk kinézetében és tartalmában is megfelelni, éppen ezért egy jól kézbevezető, akár egy strandtáskában is elhelyezhető, könnyen kezelhető, informatív, jól áttekinthető, tartalmas könyvet adtunk ki? ? mondta Makranczi Zsolt. A régiók a települések szerint csoportosítva különböző fejezetekbe vannak rendezve és 14 tematikus ikon segíti bennük a tájékozódást ? fűzte hozzá.

Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter egyedülálló kezdeményezésnek nevezte az új kötetet. Mint elmondta, mindenkinek hasznos kalauz lehet, aki szereti a magyarságot és a szülőföldjét. ?A kötetben megjelenő intézmények, tájházak és települések a népi kulturális értékek mellett évszázadok teljesítményét és eredményeit mutatják be, és gondozott tájakkal, értékteremtő állandó és időszaki kiállításokkal várják a turistákat és a vidéken élőket? ? fogalmazott a miniszter, aki szerint egy-egy pillanatnyi benyomás is életre szóló élményeket jelenthet a látogatók számára.

Fotó: Papp Eszter