Tisztikeresztek New Yorkban

Egyéb

(MTI) - A 76 éves művésznő színészi pályafutásáért és a magyar kultúra ápolásáért kapta az elismerést, amelyet Polgár Viktor főkonzul nyújtott át az 1848-as forradalom és szabadságharc 160. évfordulója alkalmából rendezett gálakoncert előtt.
 

krencseymariannedarvasivanliliomfi9138_1.jpg
Krencsey Marianne és Darvas Iván Makk Károly Liliomfi című filmjében
Az 1966 óta New Yorkban óta élő Krencsey Marianne Amerikában először banktisztviselőként dolgozott, később egy nyugdíjfolyósító intézetben kapott állást, majd férje orvosi rendelőjét igazgatta. Később Faludy György verseinek tolmácsolójaként több sikeres előadást tartott. Irodalmi esteket szervezett, részt vett Karády Katalin amerikai bemutatásában és a párizsi Irodalmi Újság megsegítésére rendezett hangversenyen. Az 1970-ben létrejött New York-i Fészek Klub egyik alapítója, 1999 óta elnöke. Nagynevű amerikai és európai előadók, budapesti művészek, egyetemi tanárok előadásait szervezi.
 
Az idei március 15. alkalmából a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a csillaggal kitüntetést adományozzák George Elmer Patakinak, New York állam volt kormányzójának. A magyar származású politikus - aki egy későbbi időpontban, Budapesten veszi át az elismerést - a magyar-amerikai kapcsolatok fejlesztése érdekében kifejtett tevékenységért és New York állam magyar közösségének támogatásáért kapja meg az állami kitüntetést.
 
George Pataki kormányzóságának 12 éve alatt többször járt Magyarországon, amerikai üzletemberek is elkísérték a magyar-amerikai üzleti kapcsolatok fejlesztése jegyében. Pataki büszkén vállalja magyar származását, az 1956-os forradalom nagy tisztelője; Sólyom László köztársasági elnök mellett ő volt a forradalom 50. évfordulója alkalmából rendezett New York-i emlékkoncert fővédnöke. .
    
A washingtoni nagykövetségen ugyancsak szerda este rendezett fogadáson Somogyi Ferenc nagykövet a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetést nyújtotta át Christopher Smith-nek, az amerikai képviselőház külügyi bizottsági tagjának, akinek kiemelkedő szerepe volt egyebek között a magyarországi demokratizálódási folyamat elősegítésében.
    
A Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét vehette át Tóth Imre László filmrendező-producer az amerikai magyarság érdekében végzett tevékenységéért, a magyar-amerikai kapcsolatok elmélyítéséért, továbbá az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékének ápolásáért. Ugyancsak tisztikeresztet kapott Charles Dallara, az Institute of International Finance vezérigazgatója azért a szerepért, amelyet Magyarországnak a Nemzetközi Valutaalaphoz való csatlakozásában, illetve a gazdasági átmenet során jelentkező finanszírozási problémák megoldásában játszott.