1. Pingvinek vándorlása (2005)
A francia Luc Jacquet 2005-ben bemutatott nagy sikerű, nálunk is moziban futott filmje az antarktiszi császárpingvinek éves útját követi. Ősszel valamennyi ivarérettséget, azaz ötéves kort elért pingvin elhagyja élőhelyét, az óceánt, és ősi szaporodóhelyükre, a szárazföld belsejébe vándorolnak. Itt történik az udvarlás, majd megszületnek az utódok, ám a kis pingvinek élete mindkét szülő munkáján, az élelmet rejtő óceán és a költőhely közt megtett oda-vissza útjaikon múlik…
Az Oscar- és César-díjas dokumentumfilm óriási társadalmi vitákat váltott ki húsz évvel ezelőtt, ugyanis a nézők egy része képtelen volt elvonatkoztatni a pingvin-ember párhuzamtól, amelyre az állatokat kvázi szinkronizáló narráció rá is segített.
A film a Cinegón látható!
2. Blackfish (2013)
Ez a nagyon kemény, nagyon nyomasztó és mélységesen elgondolkodtató dokumentumfilm a hírhedt, Tilikum nevű gyilkos bálnáról, és a többi, fogságban élő orkáról szól. Nagyobbat szólt, mint a Szabadítsátok ki Willyt!: hatására a SeaWorld vízi parkok látogatottsága drasztikusan csökkent, a tüntetések és tiltakozások hatására pedig a cég némileg átalakította a műsorát. De hát hogy is maradhatott a három ember halálát okozó Tilikum az orlandói park sztárja? A film bemutatja, hogy a kardszárnyú delfinek nem bírják a fogságot, és azt, hogy éjszakánként egy szűk ketrecbe zárva szenvednek a családjuktól elszakítva, és előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy bekattanjanak. Az egykori trénerek megdöbbentő részleteket árulnak el a filmben arról, mi folyik a színfalak mögött.
3. Éjszaka a Földön (2020)
Nem összekeverendő Jim Jarmusch 1991-es kultfilmjével: ez a káprázatosan szép dokumentumfilm minisorozat forradalmian új technológiával lebbenti fel a fátylat a világ élőlényeinek rejtett éjszakai életéről a vadászó oroszlánoktól a vándorló elefántokon át a szárnyaló denevérekig. Miután a nap nyugovóra tér, a sötétség leple alatt tovább zajlik az élet: most pedig végre közelebbről is megnézhetjük, mi történik az állatvilágban, míg mi az igazak álmát alusszuk.
A film a Netflixen látható!
4. A szerelem tüze (2022)
A vulkánok egyszerre jelképezik a természet szépségét és annak elementáris, pusztító erejét: a bolygó születésétől kezdve kísérik Földünk életét. A francia Katia és Maurice Krafft az egyetemen ismerkedtek meg, és mindketten őrülten rajongtak a vulkánokért. 1966-tól egészen 1991-es halálukig elválaszthatatlanok voltak egymástól, A szerelem tüzében pedig Sara Dosa rendező a házaspár nem mindennapos, negyed évszázadot felölelő kutatómunkáját mutatja be, remek szerkesztéssel, hangulatos, már-már Wes Anderson-szerű archív felvételekkel és zenei aláfestéssel.
A film a Disney+-on látható!
5. Tanítóm, a polip (2020)
A BAFTA- és Oscar-díjas alkotásban egy kiégett természetfilmes és egy lábasfejű talál egymásra: a dél-afrikai Craig Foster az élet értelmét keresve visszatér gyerekkori boldogságának helyszínére, a Fokváros melletti viharos óceánpartra, hogy aztán nap mint nap lemerüljön a hínárok közé. A csodás ökoszisztéma terápiás hatású: a természethez való kapcsolódás lépésről lépésre visszaadja az életenergiáját, miközben valószínűtlen barátságot köt egy polippal. Ahogy a pingvineknél, persze itt is végig fennáll az antropomorfizálás veszélye, vagyis a polipot hajlamosak vagyunk emberi tulajdonságokkal felruházni. Foster hagyja, hogy az óceán tanítsa, és a polip lesz a mestere.
A film a Netflixen látható!
6. Mézkirálynő (2019)
A 2019-es Sundance Filmfesztivál nemzetközi dokumentumfilmes mezőnyének nagydíjasában, a macedón gyártású, török nyelvű, két Oscarra jelölt Mézkirálynőben Tamara Kotevska és Ljubomir Stefanov rendezők az utolsó női méhvadász nyomába eredtek.
Az alkotás ember és természet törékeny viszonyáról mesél, mégpedig csodaszépen: a környezetvédelem húsba vágó kérdései indirekt módon, érzelmi vonalon találják el a nézőt.
7. Gunda (2020)
Disznóólt még sosem mutattak olyan drámai helyszínként, mint a leningrádi Viktor Koszakovszkij fekete-fehér, narrátort és kísérőzenét is nélkülöző, lírai dokumentumfilmjében, amelyet egyes kritikusok Tarr Béla remekműveihez hasonlítottak. A Gunda egy sertéscsalád életét követi nyomon: a címszereplő koca egy apró farmon nevelgeti kicsinyeit, míg el nem szakítják őket tőle.
Érdekesség, hogy a 2020-as Oscar-beszédében a haszonállatok kizsákmányolása ellen felszólaló Joaquin Phoenix színész és Paul Thomas Anderson rendező is beállt a film mögé.
A film a Cinegón látható!
8. A mi bolygónk - A színfalak mögött (2019)
Madártávlatból nézünk le egy sziklára, amelynek tetején rozmárok gyűltek össze. Többen közülük a peremről lebucskáznak és a mélységbe zuhannak, hatalmas testüket éles kövek nyársalják fel. A felkavaró képsorok a nyolcrészes A mi bolygónk (Our planet) című dokumentumfilm-sorozatban láthatóak: érezzük, hogy valami nem stimmel.
Listánk nem lenne kerek egy Attenborough-film nélkül, ám rendhagyó módon ezúttal egy olyat választottunk, amely a kulisszák mögé visz: a filmesek és természettudósok többek között elmesélik, milyen érzés volt felvenni a drámai rozmáros jelenetet, vagy két évet várni türelmesen egy mindössze néhány másodperces pillanatra.
A film a Netflixen látható!
9. Kedi - Isztambul macskái (2016)
Aki járt már Isztambulban, jól tudja: a török nagyvárosban több ezer macska kolbászol az utcákon, ahol a metropolisz életének szerves részét képezik. Ki-be járnak a kávézókba, vagy éppen boltok kirakatában szundikálnak. Ceyda Torun meditatív hangulatú, imádnivaló dokumentumfilmjében hét gyökeresen különböző személyiségű macska (a Simlis, a Szerető, a Pszichopata, a Partiarc, a Játékos, a Vadász és az Úriember) szemén át láthatjuk a pezsgő kulturális életű város és lakói mindennapjait. A filmben minden egyes megszólított szereplő a rakodómunkástól a boltosig különlegesen bölcsen beszél a macskák kapcsán az életről. Valaki ki is mondja:
A film az Apple TV+-on látható!
10. Minden, ami lélegzik (2022)
A világ egyik legnépesebb városában két testvér – Nadeem és Saud – egy ragadozó-dögevő madár, a barna kánya védelmének szenteli az életét, amely Újdelhi ökoszisztémája szempontjából nélkülözhetetlen, és amely riasztó ütemben hullik le holtan az égből. Egyszerre harcolva a környezetszennyezéssel és a társadalmi feszültségekkel, a testvérek éjjel-nappal a madarakért küzdenek rögtönzött madárkórházukban, ám sohasem kezdenek kételkedni abban, helyes-e az út, amit választottak.
A film a MAX-on látható!