Tízéves a Roma sátor a Szigeten

Egyéb

(MTI) - "A program összeállításánál fontos szempont volt, hogy azok a különböző stílust képviselő zenekarok, amelyek nagy sikert arattak az elmúlt tíz évben, újra játszhassanak a Szigeten" ? mondta a francia Marina Pommier, a sátor vezetője, aki a kezdetektől részt vesz a program szervezésében.

 
A közönség nyolc év után újra hallhatja például vasárnap a török Kumpanya Istanbult, harmadszor lép fel szombaton az egyik legismertebb cigány énekesnő, a macedón Eszma Redzsepova (Esma Redzepova), csütörtökön pedig három év után újra látható az idén új lemezzel jelentkező, holland Amsterdam Klezmer Band. Visszatérőnek számít a szerb Kal zenekar, a Hollandiában élő, román származású, Giani Lincan ? akit a "cimbalom királyaként" jellemzett Marina Pommier ?, valamint az Indiából érkező Dhoad Gypsies of Rajasthan, ők hat éve léptek fel a Sziget fesztiválon.    
 
Mivel az idén kevesebb magyar zenekar jutott a világzenei nagyszínpadra, a Roma sátorban ad koncertet a Besh o droM, de itt lép fel a Parno Graszt, a Kárpáti Roma Projekt, a Kanizsa Csillagai, a Bihari Cigányzenekar, valamint a Magyarpalatkai Banda is. Marina Pommier szerint a közönség valamennyi roma zenei stílusba belekóstolhat, a swing manouche-tól az oláh, beás, erdélyi cigányzenéig, a fúvós bandáktól a roma rapig. Ez utóbbi kettőt ötvözi például a macedón Sutka Roma Rap.      
 
Öt éve lemezlovasok is gazdagítják a programot, az idén fellép például a magyar Goulash Exotica, a brit Scratchy, a francia Tagada, a Balkan Beats partijairól ismert Robert Soko, a svájci-lengyel Gypsy Sound System vagy a német Berlinski Beat. "Korábban nem volt olyan éjszakába nyúló party, amely a világzene köré szerveződött" ? magyarázta Marina Pommier.  
 
A programszervező szerint a zenekarok többsége örömmel mondott igent a felkérésre. "A többségük más stílusú fesztiválokon szokott játszani. Például a német Vano Bamberger dzsesszfesztiválok közönségéhez szokott, számukra ismeretlen terep a Sziget" ? fogalmazott, megjegyezve, sok banda először meglepődik a fesztivál volumenén. Változott viszont a Roma sátor közönsége az elmúlt tíz évben, kevesebb magyar, több külföldi ? főleg francia fesztiválozó ? választja a cigányzenét. "Azt hiszem ez természetes, hiszen a külföldiek egy hétig itt vannak, a magyarok pedig csak egy-egy napra jönnek, általában valamelyik nagyszínpados fellépőt meghallgatni" ? tette hozzá.
 
"Sajnos a szegénység miatt nagyon kis létszámú a roma közönségünk, akik jönnek, azok általában zenészek. Az idén busszal hozunk hátrányos helyzetű cigány gyerekeket, hogy találkozzanak a zenészekkel" ? mondta Pommier, aki egyébként magyar zenekaroknak is szervez koncerteket szerte Európában.