Rengeteg pénzért versenyezhetnek a könyvtárak

Kultpol

Magyarország minden köz- és kutatókönyvtára részt vehet abban a versenyben, amelyet Könyvtári kihívás címmel az olvasás népszerűsítésére hirdetett meg a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) – mondta el Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár.

Kultúra - Debrecen - 100 éves az Egyetemi és Nemzeti Könyvtár

Debrecen, 2016. Április 6.

Egyetemi hallgatók tanulnak a 100 éves Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár olvasótermében. Az egyetem központi épületében található könyvtárban 30 ezer, biztonsági rendszerrel őrzött, nem kölcsönözhető antik kötet, közöttük 17 ősnyomtatvány található.
A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára 2001. január 1-jétől egységes egyetemi könyvtári rendszerként működik. A Minősített Könyvtár címet viselő intézmény 7 épületében a 7 szakgyűjtemény állománya meghaladja a hatmillió dokumentumot. Az ország második legnagyobb könyvtáraként – benne a hazai kiadványok teljességével – szolgálja az egyetemen folyó oktatást, kutatást, gyógyítást és művészeti alkotómunkát.

Készítette: Oláh Tibor
Tulajdonos: MTI/MTVA
Fájlnév: BC__OB201604060001
Egyetemi hallgatók tanulnak a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár olvasótermében. Fotó: Oláh Tibor / MTI

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a leghatékonyabb olvasás-népszerűsítő módszereknek azok bizonyultak, amikor a könyvtárak, a könyvtári munkatársak maguk szerveztek helyi kezdeményezéseket, akciókat, író-olvasó találkozókat, rendezvényeket, ezek közül korábban is számos jó példa született. Innen jött az ötlet, hogy egy versenyhelyzet még ösztönzőbben hatna a könyvtárosokra, és könnyebb lesz a jó példákat látva a jó gyakorlatokat beépíteni – mondta el a helyettes államtitkár.

A megmérettetésen díjazzák a legnagyobb olvasószám-növekedést elérő, valamint a legtöbb kikölcsönzött könyvet produkáló intézményeket, de különdíjat kaphatnak a legjobb, gyerekeket és fiatalokat megcélzó, a Kárpát-medencei magyarokat bevonzó és a legkreatívabb online olvasás-népszerűsítő kampányokat indító könyvtárak is.

A könyvtárak lehetőségei nagyban eltérnek egymástól, hiszen egészen más egy falusi vagy kisvárosi szolgáltató könyvtár, mint egy vármegyei központi könyvtár. Ugyanakkor a könyvtári hálózat nagy és robusztus, több mint háromezer könyvtár van szerte az országban, minden településen van könyvtári szolgáltatás, és az állam évente több mint 16 milliárd forintot költ a könyvtári rendszerre.

A Könyvtári kihívást könyvtártípus és ellátott lakosság szerint több kategóriában hirdetik meg, de nevezhetnek a felsőoktatási könyvtárak és szakkönyvtárak is. Kategóriánként három díjat osztanak ki: az első helyezett intézmény tízmillió, a második ötmillió, a harmadik pedig hárommillió forintot kap majd.

„Ez a könyvtári szakmában nagyon jelentős díj, ezért mindenképpen azt várjuk, hogy aktivizálódik az egész ország, aktivizálódnak a könyvtárosok is” – emelte ki Vincze Máté.