Több, mint egy tévéműsor

Egyéb

Ioan Holender húsz éven át töltötte be a Bécsi Opera főigazgatói tisztségét, jelenleg a New York-i Metropolitan Opera és a tokiói Tavaszi Fesztivál főtanácsadója, valamint a bukaresti Enescu Fesztivál művészeti igazgatója. Több egyetemen tanít, részt vesz számos nemzetközi énekverseny zsűrijében, máig az operaélet meghatározó személyisége. A Temesváron született, és egyébként magyarul kiválóan beszélő Holender úr a Virtuózok című műsor fővédnöke is, és a producerek meghívására november végén Magyarországra érkezett.

holendermti1_550x392.png
MTI Fotó: Soós Lajos

Vadász Dániel, a műsor egyik producere úgy fogalmazott, hogy Ioan Holender személye egy nemzetközi perspektívát nyújt afelé, hogy a Virtuózok híre ne csak Magyarországon terjedjen el. A Holender név ugyanis figyelmet generál a kezdeményezésnek, mind a nemzetközi televíziós- és koncertélet, mind a klasszikus zene területein.

A hazai nézőket a különleges tehetségkutató és a komolyzene fiatal virtuózai már megnyerték maguknak, hiszen ahogy Peller Mariann mondta, nagy szeretettel ölelik körül a műsort, amit a folyamatosan növekvő nézettségi mutatók is igazolnak:

?Hiába vannak nagy tehetségeink, hiába van egy televízió, ahol nagyon jó helyre került ez a műsor, de a nézők is hihetetlenül fontosak, ezért szeretnénk megköszönni a szeretetüket. Bárhova is megy a Virtuózok busz, örömmel fogadnak minket: ez a szeretet és ezek a nézőszámok minden álmunkat és képzeletet felülmúltak.?

?Magyarországon ez nem csak egy tévéműsor, már most egy mozgalommá nőtte ki magát?- tette hozzá producer társa, Vadász Dániel.

Ioan Holender szerint a legfontosabb, hogy ezeket a fiatal művészeket minden invesztíció nélkül felfedezhetik a Virtuózoknak köszönhetően, a publikumhoz közelebb kerülhet a komolyzene műfaja, ráadásul ha valakit a nézők a tévében látnak, valószínűleg szívesen meghallgatnák egy koncertházban is. A műsor másik előnye, amivel szintén kiemelkedik más, komolyzenei tévéprogramok közül, hogy főműsor időben látható, ellentétben egy-egy operaközvetítéssel vagy koncertfelvétellel. Az utóbbiak már olyan későn kerülnek adásba, hogy sokan ébren sem maradnak addig, a többség számára pedig egyébként is unalmasnak tűnhetnek. A Virtuózok azonban olyan formátum, ami izgalmas, szórakoztató, és valóban leköti a közönséget.

A december 19-i döntőig még hátra van néhány adás, de azt természetesen régóta tudni, hogy milyen szép lehetőségek várnak a három korcsoport győzteseire: a lemezfelvétel mellett eljuthatnak a New York-i Avery Fisher Hall-ba, a torontói Roy Thomson Hall-ba, illetve a Kravis Centerbe, Miamiba, egy-egy vendégfellépésre. Ezek a koncertek mindenkinek jó lehetőséget nyújtanak, hiszen míg a gyerekeknek csodálatos élményt jelent egy ilyen rangos helyen való fellépés, közben az egész műsort és missziót is promótálják szerte a világban.

A Virtuózok természetesen nagyon más, mint a többi tehetségkutató műsor. Már csak azért is, mert elsősorban nem arról szól, hogy kik nyerik meg a korcsoportjaikat.

?Fontos volt, hogy a klasszikus zenei verseny és a tévéműsor úgy jöhessenek együtt létre, hogy ne kelljen olyan kompromisszumokat, szakmai áldozatokat vállalni, amikkel nem tudnánk azonosulni? ? árulta el Vadász Dániel, arra utalva, hogy a Virtuózok célja tényleg a színvonalas produkciók felkutatása és a tehetséges fiatal zenészek segítése volt.

Éppen ezért nem zártak ki semmilyen hangszert a versenyből, sőt, az énekesek szereplését is belevették a műsorba. Szeretnék, ha a fiatal zenészek a műsor után is ugyanolyan intenzitással dolgoznának tovább zenei tehetségükön, ugyanakkor megóvni is szeretnék őket, ezért hoznak létre egy alapítványt. Az alapítvány feladata, hogy szakmai kontrolt gyakoroljon a műsor után a fiatalokhoz érkező felkérések értékelése, elvállalása és kondícióinak kidolgozása terén.

?Nem az cél, hogy ezek a gyerekek minden hétvégén céges bulikon zenéljenek. Szerettük volna felhívni rájuk a figyelmet, de nem fogjuk engedni, főleg a legkisebb korosztálynál, hogy kiragadják őket a szakmai útjukról. Természetesen bátorítjuk őket, hogy részt vegyenek olyan fellépéseken, amelyek ennek az útnak használhatnak, de fontos, hogy egy tehetséges 8-10 éves gyereket ne rángassanak be a show businessbe, csak azért, mert nagyon édes. Ezért jön létre ez a szervezet, amelynek pedagógus szakértői odafigyelnek, hogy az első két korcsoportban se a szakmai tanulmányokat, se a teljes értékű gyermekkort ne veszélyeztethessék?- mondta el Vadász Dániel.

A Virtuózokkal egy szakmai programot kínálnak a tehetséges fiataloknak: akik figyelmet érdemelnek, azokat a továbbiakban is támogatják, szakmai előmenetelüket segítő kurzusokat és programokat szerveznek számukra. A lényeg pedig nem a győzelem, hanem az, hogy zenéljenek, tanuljanak, gyakoroljanak, és egyszer majd a világ pódiumaira lépve bekerüljenek a köztudatba.

Magyarországon már bekerültek. Aki még nem ismeri őket, az legközebb péntek este pótolhatja be a mulasztást, de ha élőben szeretné hallani őket, akkor december 20-án a Syma csarnokban ezt is megteheti: gálakoncertet adnak ugyanis a legtehetségesebb fiatalok, valamint hazai és külföldi komolyzenei sztárvendégek.