Többszólamú tárlatvezetés a Néprajzi Múzeumban a romani nyelv világnapján

Egyéb

November 5-én, a romani nyelv világnapján a Néprajzi Múzeumban az Istennel talállak testvérem. Cigány történetek című időszaki kiállításban rendhagyó tárlatvezetést tartanak.

Az UNESCO 2015-ben jelölte meg november 5-ét a romani nyelv világnapjaként azzal a céllal, hogy az európai cigány közösségek egyik legfontosabb identitásképző elemét minél szélesebb körben megismerjék, és ráirányítsák a figyelmet a roma kultúra megőrzésének fontosságára.

A Néprajzi Múzeum rendhagyó tárlatvezetésén Erdős Kamill romológus (1924–1962) történeteit a magyar mellett a romani nyelv különböző dialektusaiban szólaltatják meg a meghívott vendégek: Nagy Gusztáv költő, műfordító, tanár, Rostás Csaba szociálpedagógus, nyelvtanár és Erős Gusztáv antropológus, nyelvtanár. A tárlatvezetést követően a romani nyelv egységesülésének problémáját kerekasztal-beszélgetés keretében dolgozzák fel a résztvevők. A tárlatvezetésre és a beszélgetésre 11 és 13 óra között kerül sor.

Az időszaki kiálltás fókuszában álló Erdős Kamill eredményes kutatómódszeréhez hozzájárult, hogy a cigány/romani nyelv több változatát is tökéletesen beszélte, jól ismerte ennek a kultúrának a belső törvényszerűségeit, ugyanakkor a Néprajzi Múzeum elkötelezett az ICOM új múzeumdefiníciója által is hangsúlyozott sokszínűség mellett, amelyet küldetési nyilatkozatában is hangsúlyoz: „Gyűjteményének és tudáskészletének köszönhetően a múzeum más tudományok és a művészet számára is kiindulópontot jelent a kulturális emlékezet, a kulturális sokszínűség és a változó identitások megértéséhez, elfogadásához és tiszteletéhez.”

Az intézmény a többszólamú múzeum fogalmának külön kötetet szentelt, valamint a Nyitott múzeum kötetben kutatói kidolgozták a többszólamúság definícióját. A november 5-re tervezett program így nemcsak a romani nyelv világnapját ünnepli, hanem egy muzeológiai elképzelés gyakorlati megvalósítását is jelenti.

A nyitóképen Erdős Kamill. Fotó: Incze László