Tokody Ilonáé a Székely Mihály-emlékplakett

Egyéb

(MTI) - Kovács János első karmester a díjat átnyújtva felhívta a figyelmet arra, hogy Tokody Ilona már minden lehetséges állami kitüntetést megkapott. A Székely Mihály-emlékplakett azért különösen értékes, mert egyrészt a szakma jelölése alapján ítélik oda, másrészt valóban patinás díj, hiszen Székely Mihály kétszeres Kossuth-díjas operaénekes, kiváló művész halála után egy évvel alapították; most adták át 45. alkalommal.
 

tokodyilona_szekelymihalyemlekplakett_d__fo20080401015.jpg
Budapest, 2008. április 1. Vass Lajos főigazgató ajándékot ad át, amikor Tokody Ilona Kossuth-díjas operaénekes, a Magyar Állami Operaház örökös tagja átveszi a Székely Mihály-emlékplakettet az Operaház főigazgatói szobájában.
Válaszként Tokody Ilona elmondta, számára is fontos, hogy szakmai díjról van szó. A közelmúltban köszöntötték A végzet hatalma előadásán abból az alkalomból, hogy 30 éve tagja a társulatnak. A három évtized alatt sok szeretetet, figyelmet kapott a kollégáktól és az aktuális igazgatók többségétől is - idézte fel, hozzátéve: aki nem szerette, az is tisztelte és számított a munkájára. Ezeket a gesztusokat kívánja viszonozni azzal, hogy amíg lehet, énekel, és mindent megtesz azért, hogy képes legyen énekelni, a közönségnek maradandó élményeket szerezni.
    
Tokody Ilona Szegeden született, énektanulmányait szülővárosában, Berdál Valériánál kezdte, azt követően a Zeneakadémia növendéke volt. 1972-ben megnyerte a Kodály-énekversenyt, 1976-ban pedig az Erkel-énekverseny győztese lett; ugyanebben az évben az Opera szerződtette. Pályakezdő művészként nagy elismeréssel fogadták bemutatkozását kortárs magyar szerzők műveiben.

tokodyilona_szekelymihalyemlekplakett_d__fo20080401014.jpg
Tokody Ilona átveszi a Székely Mihály-emlékplakettet az Operaház főigazgatói szobájában.

Számos nagy rendezővel is dolgozott együtt, köztük volt Franco Zeffirelli, Otto Schenk, Götz Friedrich; valamint olyan kiváló karmesterekkel, mint Claudio Abbado, Giuseppe Sinopoli, Giuseppe Patané. Tehetségére hamarosan felfigyeltek külföldön is. 1979-ben a Bohémélet Mimijeként mutatkozott be a bécsi Staatsoper színpadán, olyan sikerrel, hogy azt követően Bécsben főszerepek egész sora várta. 

 
Hatalmas sikereket aratott több európai nagyvárosban (Barcelona, Madrid, Bonn, Róma, Nápoly, Stuttgart, Hamburg) és Japánban is. Olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Fiorenza Cossotto, Jelena Obrazcova, Luciano Pavarotti, Juan Pons, Piero Cappuccili. Richard Strauss Guntramját a New York-i Carnegie Hallban is énekelhette. 
 
Tokody Ilona 1988-ban a Metropolitan közönsége előtt mutatkozott be, a Bajazzók Nedda és a Carmen Michaela szerepében. Amerika számos más városából is meghívásokat kapott (Boston, Los Angeles, Houston, San Francisco, Buenos Aires). Hazai és külföldi cégek rendszeresen készítenek közreműködésével hanglemezt.