Történelmet idéző alkotás

Egyéb

3_600x390.png
Fotó: Tóth Milán

Dr. Fancsik János fiatal orvosként dolgozott a salgótarjáni bányakórházban, ahová a sortűz után a sebesültek és a halottak egy részét szállították. Ő így fogalmaz a filmben: ?Salgótarjánban fegyverdördülés nélkül zajlott le a forradalom. Egy nap alatt egy puskalövés nélkül összeomlott a rendszer.? Még a lövések előtti utolsó másodpercekben sem gyanították sem a tüntetők, sem a járókelők és nagy valószínűség szerint a pufajkások és a szovjetek nagy része sem, hogy hamarosan vér folyik majd. Id. Deme Attiláné a két kisgyerekét vitte haza az óvodából ? egy kisfiút és egy kislányt ?, amikor a lövések eldördültek. ?Megálltunk mi is egy kicsit, kíváncsiskodtunk, hogy tulajdonképpen mi történik, kérdezősködtünk. [...] Az egyik ismerős kérdezte a pufajkásoktól, hogy hát csak nem gondoltátok, hogy belelőttök a tömegbe. És az nevetve mondta: dehogy, hogy gondolhatsz ilyeneket. De alighogy ez elhangzott, már meg is indult az első sorozat? ? fogalmazza meg id. Deme Attiláné a filmben.

12_600x399.png
Fotó: Komka Péter

 

A mai napig nem tudni, pontosan miért is kellett bekövetkeznie a tragédiának. Vannak, akik úgy vélik, csapdába csalták a későbbi áldozatokat, mások a véletlenek szerencsétlen összjátékának tudják be, ami történt. Arra mindenesetre nem nagyon van mentség, hogy a legtöbb embert menekülés közben, hátulról érték a lövések, és több visszaemlékező szerint is perceken át tartott a vérengzés. Szinte nem maradt fenn dokumentum erről a napról, bár az egykori szovjet iratanyagok nem kutathatóak, így nem tudni, azok esetleg tartalmaznak-e bármilyen információt, amely segíthet megérteni a korabeli eseményeket, vagy közelebb vihet annak megértéséhez, miért is történt meg a tragédia.

22_600x399.png
Fotó: Komka Péter

 

Matúz Gábor rendező Nincs kegyelem című filmje alapvetően három szereplőcsoport megmutatásával, felvillantásával próbálja meg érzékeltetni, milyen lehetett testközelből az a bizonyos december 8-a Salgótarjánban. A szereplők és a megszólalók között van Gáspár Tibor, Györgyi Anna, Kubik Anna, Nyakó Júlia, Ráckevei Anna, Szakács Tibor, Törőcsik Mari, Á. Varga László, Békés Csaba, Kahler Frigyes, M. Kiss Sándor és Szakolczai Attila. Narrátor: Kútvölgyi Erzsébet. A film elsődleges célcsoportjába a középiskolások és az egyetemisták tartoznak, de a készítők remélik, hogy az idősebb generációk számára is érdekes alkotás lesz a Nincs kegyelem.