Tóth Krisztina költőként az elmúlt három évtized magyar irodalmának élvonalába tartozik, nyolc verseskötete közül a legutóbbi 2021-ben látott napvilágot Bálnadal címen. Költészete mellett prózai, gyermekirodalmi, drámaírói és műfordítói munkássága is jelentős.
Az ünnepélyes átadóest december 6-án lesz a pécsi Kodály Központban, a hangversenyterem rezidens együttesével, a Pannon Filharmonikusokkal koprodukcióban.
A Bertók Lászlóról elnevezett költészeti díjat 2021-ben alapította a költő fia, Bertók Attila, valamint a Jelenkor folyóiratot kiadó Jelenkor Alapítvány. Céljuk Bertók László emlékezetének megőrzése és az ideológiáktól, korlátozásoktól mentes szabad művészet, illetve a kortárs magyar költészet jeles alkotóinak elismerése. A díj egymillió forint pénzjutalommal, díszoklevéllel, valamint idén egy Nagy Márta keramikusművész által alkotott kisplasztikával jár. Az elismerést minden évben Bertók László születésnapján, december 6-án adják át Pécsen.
Ennek érdekében az idei műsorban Köles Ferenc versmondásán túl szerepelnek Bertók verseihez készült videóetűdök, amelyek Bartha Máté rendező, Bartha Márk zeneszerző, valamint Patkós Márton színművész koprodukciói. A kortárs komolyzenét öt zeneszerző Bertók-költeményekre komponált dalai képviselik. Balogh Máté, Horváth Bálint, Kedves Csanád, Szőcs Márton és Tornyai Péter műveit Tatai Nóra szoprán és Szabó Ferenc János zongoraművész szólaltatja meg. Az esten a Pannon Filharmonikusok is fellép, s Tatai Nóra közreműködésével elhangzik Balogh Máténak a díjátadást jelző ünnepi szignálja, az Intrada, valamint a világ egyik legelismertebb kortárs alkotója, a Kossuth-díjas zeneszerző, karmester, Eötvös Péter zenekari műve is. Az est második felében a díjazottat Parti Nagy Lajos méltatja, majd Ágoston Zoltán beszélget Tóth Krisztinával. Az esemény házigazdája Bősze Ádám.
Nyitókép: Tóth Krisztina József Attila-díjas költő, író, műfordító. Fotó: Falus Kriszta