Tovább szépül a sárospataki vár

Kultpol

A késő reneszánsz váregyüttes újabb területeit látogathatják az érdeklődők.

2023. december 30-án lezárul „A sárospataki váregyüttes turisztikai vonzerejének erősítése, a belső és külső vár összehangolt attrakciófejlesztése” című projekt. A sárospataki vár a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram részeként, a Széchenyi 2020 program keretében új funkciókkal gazdagodott. A fejlesztés 2,659 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból valósult meg, amelyből Magyarország Kormánya 398,81 millió forint hazai támogatást biztosított.

A sárospataki Rákóczi-vár Magyarország egyik leghíresebb váraként hazánk legnagyszerűbb késő reneszánsz műemlékei közé tartozik, emellett az ország legjelentősebb Rákóczi kultuszhelye. A fejlesztés céljai között szerepelt a vár lehető legnagyobb területének bevonása a város turisztikai vérkeringésébe, újra egy egységként, a maga összetettségében bemutatva az építményt.

A Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumához tartozó területen részlegesen helyreállították a Veres-bástyát, visszafalazták a falkiomlásokat. Felépült a Rákóczi Látványtár, ahol bútorlátványraktárat, valamint a restaurátorok számára technológiai területet alakítottak ki. A pinceszinten kaptak helyet a kőtárak, az időszaki kiállítási tér, valamint a múzeum installációs raktára. Az emeleten a textíliák, a néprajzi- és a képzőművészeti gyűjtemény számára kiépített látványtárak, raktárak, valamint az adományozók terme került.

Sárospatak Város Önkormányzata a nyugati várfal melletti terület rekonstrukciójában vett részt, a Várnegyed újabb területe látogatható. A középkori Lőportoronyban a műemléki helyreállítás után interaktív kiállítást alakítottak ki.

A projekt a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. vezetésével és két konzorciumi partner bevonásával, a Magyar Nemzeti Múzeummal és Sárospatak Város Önkormányzatával együttműködve, a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.

Nyitóképen a Rákóczi Látványtár.