Szó lesz a magyar folyóiratokról határon innen és túl, a kis magyar kánonokról, az Erdély-képről és a Trianon-emlékévről. A beszélgetések a FISZ Facebook-oldalán lesznek megtekinthetőek.
december 14., 19 óra, Magyar folyóiratok határok nélkül − részvevők: Berényi Emőke, Láng Zsolt, Szalay Zoltán; moderátor: Zelei Dávid
Milyen folyamatok segítették elő a rendszerváltás után a magyar irodalom egységesülését a folyóiratok terén? Voltak-e ennek előzményei a ’70-es, ’80-as években? Mely fórumok kezdtek el bevonni és kiket a honi irodalmi szcénába a határon túlról? Kialakult-e szakmai kapcsolat az erdélyi, felvidéki, valamint a magyarországi folyóiratok között?
december 16., 19 óra, Kis magyar kánonok − résztvevők: Selyem Zsuzsa, Csordás László, Csehy Zoltán, Bencsik Orsolya; moderátor: Szilágyi Zsófia
A világirodalom kánonja nemzetenként eltérő, így a magyar irodalom (hazai és külhoni) helyzete is speciális. Ez a két kánon találkozott, hatást gyakorolva egymásra, miközben különböző élményeket és tapasztalatokat interiorizáltak. Hol értek össze és hol tértek el az anyaországi és a határon túli magyar irodalom kánonjai? Milyen stratégiákkal épültek be a külhoni magyar alkotók egyes művei az anyaországi kánonba? Kánonhatár-e az országhatár?
december 18., 19 óra, Miért Erdély? − résztvevők: Korpa Tamás, Szálinger Balázs; moderátor: Hermann Veronika
Miért jut eszünkbe főként az erdélyi irodalom, ha határon túli irodalomról beszélünk? Az Erdély-téma az elmúlt évtizedekben jelentős teret kapott a magyar irodalomban – gondoljunk itt Bodor Ádámra, Dragomán Györgyre vagy Tompa Andreára. Milyen Erdély-képet jelenítenek meg a szerzők? Milyen kortárs és történeti reprezentáció-láncolatok alakítják Erdély képzetét az anyaországi társadalmi imagináriusban? Mi az összefüggés az egyes ideológiai hagyományok történelemkoncepciója és az Erdély-értelmezés között?
december 19., 19 óra, Visszanéző − ilyen volt a Trianon-emlékév − résztvevők: György Péter és Smid Róbert
A rendezvény az NKA támogatásával valósul meg.