Trója aranykincse Moszkvában marad

Kultpol

Anatolij Vilkov, az orosz kulturális örökség gondozásáért felelős kormányszerv helyettes vezetője röviden és határozottan utasította el annak a lehetőségét, hogy a Schliemann-aranykincs - melyet Priamosz király kincseként is ismernek - bizonyos körülmények között visszakerülhetne Németországba.

Trója a Múlt-koron

A trójai háború a történészek szerint
Mégis megtörtént a trójai háború
Történelem-hamisítás Hollywoodban
Aki megtalálta Tróját

A Heinrich Schliemannról, a kincset feltáró amatőr régészről elnevezett aranykincs a leltározás után orosz szövetségi tulajdonba megy át - nyilatkozta Vilkov a Moszkovszkij Komszomolec orosz újságnak. Ezt követően a gyűjteményt akár Németországban is kiállíthatják.

"Az átruházott javakról szóló törvény értelmében semmi, amit a Szovjetunió kompenzáció fejében elvett, nem adható vissza - ebbe pedig beletartozik a Schliemann-aranykincs is" - mondta a lapnak Vilkov. "A teljes aranykincs szövetségi tulajdonba kerül. Visszaadásuk csak akkor merülhet fel, ha a németek arányos cserealapot ajánlanak fel. Erre azonban még nem került sor."

Oroszország és Németország régóta huzakodik a Schliemann-gyűjtemény sorsán. Az aranykincsen kívül a szovjet hadsereg még több ezer német tulajdonú, értékes műtárgyra tette rá a kezét a háború végén, amelyek tulajdonjoga szintén vitatott. Vilkov néhány héttel ezelőtti nyilatkozata szerint a Németországban ejtett szovjet hadizsákmány összesen kb. 249 000 műtárgyból, több mint 260 000 levéltári iratból és 1,25 millió könyvből, illetve egyéb nyomtatványból áll.