A Nemzetőrség az 1956-os forradalom idején a szovjet megszállók ellen küzdő szervezet volt, amely a honvédség, a rendőrség és a civil ellenállók csoportjait volt hivatva összehangolni egységes parancsnokság és politikai irányítás alatt. A Nemzetőrség 1956. október 31-én alakult meg a Kilián laktanyában, Nagy Imre miniszterelnök jóváhagyásával. Parancsnoka Király Béla, helyettese Kopácsi Sándor lett. További részletek a Nemzetőrjelvényről
Az 1956-os Nemzetőrség Hagyományápoló Tanácsa szervezésében és Sólyom László köztársasági elnök fővédnöksége alatt megrendezendő tanácskozáson a téma szakértői a katonai szervezet hazai történetének részleteit elevenítik fel. A megnyitó előadáson Holló József, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója a nemzetőrség történetének kutatásáról beszél majd, őt pedig Hermann Róbert követi, aki az 1848-49-es szabadságharc hadtörténetéből idézi fel a szervezet történetét.
Egy rövidke szünet után Eörsi László Fegyveres felkelőcsoportok, mint a nemzetőrség megalakításának előzményei címmel tart előadást, Szakolczai Attila pedig az 1956-os nemzetőrség megalakulásának részleteibe avat majd be. Szintén ebben a témában ad majd elő Horváth Miklós is, a kérdés vidéki történetét pedig Erdős Ferenc bővíti, aki Sztálinváros - Dunapentele nemzetőreiről beszél majd, Szántó László pedig a Somogy megyei események részleteibe avat be. Az előadásokat M. Kiss Sándor zárja, aki a nemzetőrök szerepét átfogóan próbálja meg értékelni.
Időpont: 2009. május 20. 09:00-15:00
Helyszín: Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Díszterem
Cím: 1014 Budapest Kapisztrán tér 2-4.