Gondoljunk csak bele abba: mit teszünk, ha magányosak, szomorúak, csalódottak vagyunk? Meghallgatjuk kedvenc zenénket, megnézünk egy filmet. Belemerülünk egy könyvbe. Kiírjuk, kiénekeljük magunkból a bánatunkat. Azaz: a művészethez fordulunk. És nem csak mi, egyedül. Az egész társadalom.
?Mi, magyarok ismerjük azokat a helyzeteket, amikor a túlélésünk záloga a kultúránk volt? ? fogalmazta meg Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere január 22-én. ? Nehéz időkben mindig a magyar kultúrába menekültünk, annak köszönhetően őrizte meg a magyar közösség a hitét: érdemes életben maradni, alkotni, teljesíteni! Jobb és szebb élet nem lehetséges kultúra nélkül.? A miniszter kiemelte: a kultúra támogatásával a célunk az emberi élet minőségének növelése. Mint elmondta: egy társadalom csak akkor tud előre lépni, ha minden tagja előre lép, ezért fontos, hogy olyanok is találkozhassanak az általunk őrzött értékekkel, akiknek eddig nem volt erre lehetőségük. Ezen dolgoznak a kulturális intézményekben ? hangsúlyozta Balog Zoltán, hozzátéve: ?azokat hívtuk meg ma az ünnepségre, akiknek köszönettel tartozunk, hiszen szebbé, jobbá teszik a mindennapjainkat a kultúrával?.
A Zeneakadémián tartott eseményen Balog Zoltán és Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár átadta a Csokonai Vitéz Mihály-díjat, a Közművelődési Minőség Díjat, valamint a Minősített Közművelődési Intézmény címet. Mint mondta: a díjazottak vállukon viszik és szívükön viselik a magyar közművelődés ügyét.
Balog Zoltán a magyar kultúra napja alkalmából felidézte: nagy mértékben nőtt a látogatószám a színházakban, a mozikban és a múzeumokban. Eközben megújul a Szépművészeti Múzeum, a Hagyományok Háza, az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Állami Operaház, a Magyar Nemzeti Galéria, a Néprajzi és a Közlekedési Múzeum épülete is. A miniszter azt is hangsúlyozta, hogy 2018-ban 118 pianínót vásárolnak, és több milliárd forintos keretből elindult az elhasznált hangszerek cseréje a zeneiskolákban.
A miniszter kiemelte: különös egybeesés, hogy a magyar kultúra napja megegyezik Cseh Tamás születésének évfordulójával. Az énekes-dalszerző azokban az időkben adott reményt az embereknek, amikor a kultúra volt a túlélésük záloga. De Cseh Tamás nemcsak művészetet, hanem életstílust is közvetített hallgatóságának. Rá is emlékezve a díjátadón Bereményi Géza és Cseh Tamás Frontátvonulás és Nyugati pályaudvar című műveinek feldolgozását hallgathattuk meg Orosz Ákos, Zoltán Áron, Tóth András, Laczi Sándor és Kovács Márk előadásában.
Az eseményen beszédet mondott Hoppál Péter is. ?Egy évvel ezelőtt a Pesti Vigadóban ünnepeltünk, míg idén a Zeneakadémia Solti Termében emlékezünk a magyar kultúra napjára és ünnepeljük mindazokat, akik az elmúlt években sokat tettek a kultúráért. Ezek a fővárosi épületek ma arra emlékeztetnek bennünket, hogy a magyar kultúra stabil lábakon áll? ? fogalmazta meg az államtitkár, hozzátéve: a népi kultúránk identitásunk táplálója és fő gyökere. Illyés Gyula szavait idézte: ?Csak az a nép tud tisztelni más népeket ? azok szokásait, hagyományait ?, amely a sajátját is megbecsüli.?
Díjazottak:
Kimagasló alkotó- és előadóművészi tevékenysége elismeréseként ? alkotói kategóriában ? Csokonai Vitéz Mihály-díjban részesült Wenczel Imre drámapedagógus, színkörvezető, a győri Révai Miklós Gimnázium és Kollégium magyar nyelv és irodalom szakos tanára.
Kimagasló alkotó- és előadóművészi tevékenységük elismeréseként ? közösségi kategóriában ? Csokonai Vitéz Mihály-díjban részesült a fővárosi Andor Ilona Baráti Társaság Kodály Kórusa Egyesület, valamint a sárospataki Művelődés Háza Kamarakórusa.
A közművelődési minőségfejlesztés területén hosszabb ideje nyújtott kiemelkedő teljesítménye elismeréseként Közművelődési Minőség Díjban részesült a siófoki Kálmán Imre Kulturális Központ.
A közművelődési minőségfejlesztés területén elért eredményei elismeréseként Minősített Közművelődési Intézmény címben részesült: a kiskunmajsai Konecsni György Kulturális Központ, Tájház és Városi Könyvtár, a kabai Mácsai Sándor Művelődési Ház, a Debreceni Művelődési Központ, az Egri Kulturális és Művészeti Központ, a Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ, a gödöllői Művészetek Háza Gödöllő Nonprofit Közhasznú Kft., a Békés Városi Kecskeméti Gábor Kulturális, Sport és Turisztikai Központ, a Komló Város Önkormányzat Közösségek Háza, Színház és Hangversenyterem, a Marcali Városi Kulturális Központ.
Kultúra.hu
Fotó: Csákvári Zsigmond