a müncheni Barna házon
Egy történelmi látnivalókra szakosodott német turistairoda vezetője szerint nagy mértékben megnőtt az érdeklődés a nemzetiszocializmus története iránt. Nem revízióról vagy rehabilitációról van szó, hanem inkább arról, hogy a fiataloknak könnyebb a kapcsolatuk a múlttal.
Könnyebben közelítenek a régebbi tabutémákhoz és könnyebben demitizálják a múlt árnyait. Még romantikus komédiák is születnek a témáról, mint az Auschwitz-ról szóló Robert Thalheims-darab, az Aztán jönnek a turisták - írta a Corriere della Sera című olasz napilap.
A történelmi túra a Feldherrnhallétól indul, ahol 1923. november 8-án megbukott Hitler puccskísérlete. A falon egy világosabb folt jelzi a tábla a helyét, amelyet annak idején az elesett barnaingesek emlékére raktak fel. Aki előtte elment, annak náci üdvözlésre kellett lendítenie a karját.
Ezután következik a Königsplatz, illetve ami belőle megmaradt, a Becsület Templomának gazzal benőtt alapja. Ott rendezték a nagy náci gyűléseket. Utána jön a Hofbrauhaus, a söröző, ahol 1920-ban Hitler ismertette a Nemzetiszocialista Párt programját, valamint a Sterneckerbrau, ahol az első irodája volt. A náci múltba tett séta utolsó állomása a Führerbau, ahol 1938-ban Neville Chamberlain brit és Edouard Daladier francia miniszterelnök aláírták a müncheni egyezményt.
A programban résztvevőket ezután elviszik egy másfajta emlékhelyre, a Ludwig Maximilians egyetemhez, ahol a Fehér Rózsa illegális antifasiszta szervezet militánsai, köztük a Scholl-testvérek Hitler elleni felkelésre szólító röpiratokat osztogattak, majd a Szent Jakab téri zsinagógához, amelyet a múzeummal együtt a múlt évben építettek újjá.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)