Tűzfalfestmény Arany János emlékére

Egyéb

?A mai világban nem lehet pusztán veretes kéziratokkal, időskori bölcsességekkel az alkotó költőt bemutatni, szükséges, hogy az új médiumokkal is hassunk. Az évfordulóra érkezett pályázatok egy része a mai, modern eszközökkel ötvözte a klasszikus értékeket: így született slam poetry, telefonnal készített kisfilm, vagy a Neopaint által megálmodott falfestmény is.? Prőhle Gergely megfogalmazta, hogy az Arany-tűzfal és a festmény alján található fatáblán szereplő Arany-idézet ? Gondolatok a Béke-kongresszus felől című írásából ? ?jelképesen összefoglalja az Emlékév mondandóját és mindenki számára útravaló a mai világban is?.

 

Banosné Molnár Zsuzsanna, a Budai Középiskola intézményvezetője úgy gondolja, a portré a város dísze lehet, és a megújult épület motiválóbb környezetet teremt a diákok számára. Elmondta: más, az Arany János-emlékév keretén belül szervezett projekten is részt vett az iskola. ?Tavaly kiállítással emlékeztünk meg a költő születésének 200. évfordulójáról, illetve a Budai Középiskola maga is részt vett az Arany János-emlékév keretén belül rendezett Alkotni Arany balladafeldolgozó versenyen, melyben a döntőbe is bekerült. Más területeken is igyekeztünk újszerű módszerekkel emberközelbe hozni az irodalmat a diákokhoz ebben a ?kütyüvilágban?: a diákok megtervezték például Arany János Facebook-oldalát, melyet más iskolákban is felhasználtak a tanórák keretén belül.? Az iskolaigazgató azt is kiemelte: a falfestményprojekt megvalósítása során minden szervezettel ? a Hegyvidéki Önkormányzattal, a kommunikációs ügynökséggel és a kivitelezővel egyaránt ? példaértékű volt az együttműködésük.

 

A Neopaint Works ügyvezetője, Jankovics Barnabás ismertette az alkotás születésének hátterét. Elmondta, hogy az Arany Jánost ábrázoló portré megvalósítása régóta a terveik közt szerepelt. Az öt emeletnyi magas, jól ismert portré speciális eljárással készült, pontok és vonalak aprólékos kidolgozásával, így a klasszikus képet ötvözték a modern technikával. Így választották ki a képhez a betűtípust is ? magyarázta az alkotócsoport vezetője. ?A kivitelezésbe az időjárás beleszólt: a váratlan fagyok miatt az előzetesen egy hétre tervezett munkából egy hónapos lett, így a költő születésének évfordulójára tervezett átadás kicsit megcsúszott. Azonban az elkészült falfestménynek az időjárástól függetlenül legalább 10-15 évig ki kell bírnia kopás nélkül? ? jegyezte meg a kivitelező.  

A sajtótájékoztató végén Prőhle Gergely átadta a Minden szelfi Aranyat ér című Facebook-verseny győztesének a díját: a múzeum négykötetes sorozatának első darabját, valamint két belépőt az Önarckép álarcokban című Arany János-kiállításra. A játék arra buzdította a résztvevőket, hogy készítsenek fotót vagy szelfit a felfestményről és töltsék fel az Arany200 Facebook-oldalára.

Fotó: Arany 200