Tűzmadár - tánckoncert Szolnokon

Egyéb

?A Szolnoki Szimfonikus Zenekar ? a korabeli újságok hírei szerint ? legelső hangversenyét 1927-ben adta, Beethoven halálának 100. évfordulója alkalmából. A XX. században több kísérlet is történt Szolnokon szimfonikus zenekar megalapítására, és ezek a próbálkozások alapozták meg a zenekar újkori megalakulását, mely 50 évvel ezelőttre, 1965-re tehető, amikor is Bali József karmester vezetésével létrejött a ma is létező Szolnoki Szimfonikus Zenekar? ? idézte fel a kezdeteket Ignácz Ervin, a Szolnoki Szimfonikus Zenekar Nonprofit Kft. ügyvezetője. A szimfonikusokhoz 2008-ban csatlakozott Izaki Maszahiro japán karmester, aki az idén ötvenéves jubileumát ünneplő zenekar művészeti vezetője, főzeneigazgatója. A Szolnoki Szimfonikus Zenekar ötödik alkalommal hoz létre újévköszöntő megaprodukciót, idén Tűzmadár ? tánckoncert címmel ? tette hozzá Ignácz Ervin.

nemzeti_balett_600x378.png
Magyar Nemzeti Balett

?Nem nehéz jó darabokat találni, ám hatalmas kihívás ezeket koncepcióba rendezni: nem szabad hatásvadásznak lennie, ugyanakkor fontos, hogy felkeltse a közönség érdeklődését. Igyekeztünk úgy összeállítani a mostani produkció műsorát, hogy mindenki megtalálja a maga kedvencét? ? mondta Patkós Imre, a Szolnoki Szimfonikus Zenekar Nonprofit Kft. ügyvezető?szakmai igazgatója a programkínálat bemutatását megelőzően.

Patkós Imre a repertoár kapcsán megjegyezte: a koncert felépítése tablószerű lesz, a történelmi mondavilág és a zene meseszerű világa kapcsolódik össze benne, és különböző zenei idézetek hangoznak majd el remekművekből a szimfonikusok tolmácsolásában kórussal és tánckoreográfiával kísérve. ?Ez a zenei füzér az egész emberi kultúrát átöleli? ? összegezte.

A műsor ünnepélyes nyitánya Léo Delibes Coppéliája lesz, mely romantikus balettelőadás, története pedig egy lengyel kisvárosban játszódik. Felcsendül részlet Edvard Grieg Peer Gyntjeből: öt, válogatott tételből álló füzért hallhat majd a közönség, melyhez Szitt Melinda, a Magyar Táncművészeti Főiskola koreográfusa készített tánckoreográfiát. A darab álomszerű történetekből áll, melynek főszereplője Peer, a csapongó fiú. A műben arab és szláv zenék keverednek. A megaprodukció címadója, Igor Sztravinszkij Tűzmadara is helyet kap a repertoárban: a differenciált ritmikai világú szvit alapja az orosz mondavilág. Ebben a darabban nincs kórus, csak a szimfonikus zenekar játszik, és a mese történetét a Pécsi Balett művészei táncolják el a színpadon. Az eredeti koreográfián Sztravinszkij Szergej Pavlovics Gyagilevvel dolgozott együtt. A hallgatóság bensőséges, ám igen erőteljes 23 perces zeneműrészletre számíthat. A kortárs zenét a XX. századi Karl Jenkins Requiemje képviseli: a mű olyan, mint egy rockopera, crossover műfajú ? feszült és meditatív pillanatok váltják egymást. A japán népi fuvola hangzását is megidézik, sőt Fodor Beatrix szoprán japánul is énekel majd, hiszen a mű egyes szövegrészletei a japán haiku versformában íródtak. Rossini Stabat Mater című művének néhány részletét a nagyváradi Szigligeti Színház ? Nagyvárad Táncegyüttes jeleníti meg vizuálisan, melynek koreográfiáját Kun Attila állította össze. Dimény Levente, a Nagyvárad Táncegyüttes művészeti vezetője hozzátette: a színház 2016 áprilisában a teljes Rossini-mű bemutatását tervezi. A zárás Verdi Nabuccójának híres kórusjelenete lesz, magyar fordításban ? kicsit másképp, ami azonban egyelőre meglepetés. A koreográfiát Rujsz Edit, a Magyar Nemzeti Balett koreográfusa készíti. ?Ez lesz a korona a művészeti elképzelésre? ? mondta Patkós Imre.

A rendezvény fővédnöke dr. Lengyel Györgyi, az Emberi Erőforrások Minisztériumának közigazgatási államtitkára.

A Tűzmadár ? tánckoncert közreműködői:

Szolnoki Szimfonikus Zenekar ? főzeneigazgató: Izaki Maszahiro

Magyar Nemzeti Balett ? koreográfus: Rujsz Edit

Pécsi Balett ? koreográfus: Vincze Balázs

Magyar Táncművészeti Főiskola ? koreográfus: Szitt Melinda

Szigligeti Színház ? Nagyvárad Táncegyüttes ? koreográfus: Kun Attila

Nemzeti Énekkar ? karigazgató: Antal Mátyás

Szolnoki Bartók Béla Kamarakórus ? karigazgató: Molnár Éva

Szoprán: Fodor Beatrix

Alt: Megyesi Schwartz Lúcia

Tenor: Boross Sándor

Basszus: Jekl László

Zenei rendező, karmester: Izaki Maszahiro

 

Belépődíj: 3000 forint

A megaprodukcióra 2015. december 15-ig kedvezményes jegyek igényelhetők 2300 forintos áron. Jegyinfó: +36 20 3338619

A koncertre elsőként regisztráló 30 diák tiszteletjegyet kap. Regisztrálni a szolnokiszimfonikusok@gmail.com címen lehet.