Igazság szerint szinte semmiben. Ez a tény azonban inkább előnyére vált az előadásnak, semmint hátrányára. Mielőtt azonban kielemeznénk a darabot, ismerkedjünk meg egy kicsit Arthur Millerrel, aki október 17-én ünnepelte volna 102. születésnapját! Bármilyen meglepő, a Pulitzer-díjas alkotó nem készült tudatosan írónak, sőt igen későn határozta el, hogy az írásból szeretne megélni. Középiskolás korában sokkal inkább érdekelte a sport, mint az írás és a drámák. Első művét No Villain címmel egyetemista korában, 1936-ban jelentette meg, mellyel elnyerte a Michigani Egyetem Hopwood-díját. Kezdetben újságírónak készült, majd átiratkozott angol szakra és komolyabban elkezdett foglalkozni az írással. Tanulmányozta a görög drámák szerkezetét és beiratkozott Kenneth Rowe professzor drámaírás szemináriumára. Ezt követően sorra jelentek meg művei, 1944-ben pedig The Man Who Had All the Luck című drámáját vitték színre New Jersey-ben, az áttörést végül az 1947-ben bemutatott Édes fiam hozta meg.
Az ügynök halálát két évvel később kezdte el írni, az első fejezettel kevesebb, mint egy nap alatt elkészült és végül hat hét alatt fejezte be a művet, amely óriási sikert aratott. Több tucat nyelvre lefordították, és végül a Pulitzer- és a Tony-díjat is elnyerte vele. Miller szinte minden korai drámájában feltűnik az amerikai álom eszménye, a kisemberek sorsa. Szüleinek jól menő ruhagyára és üzlete volt, amely azonban becsődölt a nagy gazdasági világválság idején, és mindent elveszítettek. Arthur Miller élete ezután teljesen megváltozott. Míg szülei korábban az amerikai álom megtestesítői voltak ? lengyel bevándorlóként Amerikában jólmenő vállalatot építettek ki és a semmiből váltak vagyonossá ?, addig egyetemi tanulmányai alatt kénytelen volt kétkezi munkát vállalni, hogy el tudja tartani magát. Így az amerikai álom számára teljesen idegenné vált, ahogyan eltávolodott az olyan emberektől is, akik egész életükben az anyagi jólétre törekedtek, szinte bármi áron.
Willy Loman ? Blaskó Péter ? az utóbbi megtestesítője. Egy idős utazó ügynök, aki harmincöt éve ugyanannál a cégnél dolgozik. A családja rajong érte, felesége és fiai is tisztelik, a munkájában sikeres. Legalábbis ezt szeretné elhitetni. Willynek nagyon sokáig sikerül is fenntartania a látszatot, azonban idősebb fia számára egyik nap világossá válik apja valódi arca. Willy karaktere több szempontból is érdekes és persze, zseniális. Egyrészt megmutatja, milyen egy kisember élete, aki évek óta ugyanott dolgozik, ugyanazt a munkát végzi, de sosem léptetik elő, sosem ismerik el a munkáját, ő mégis hűségesen ragaszkodik a munkáltatóihoz és nem áll ki az érdekeiért. Másrészt rávilágít arra: milyen súlya van akár egyetlen döntésnek az életünkben. A történet folyamán ugyanis Willyt végig kísérti Ben bácsi alakja ? Bodrogi Gyula, aki 2004-ben az Alföldi Róbert által feldolgozott változatban a főszereplőt formálta meg ?, aki dúsgazdag üzletemberként tért haza Alaszkából. Ben végig invitálja Willyt, utazzon ki vele és ő is vagyonos emberként térhet vissza. Willy azonban feleségére hallgat, nem mer lépni, így egész életében foglalkoztatja a kérdés: vajon igaza volt? Jól döntött, hogy nem utazott el? Mindemellett Willy karaktere tipikus példája azoknak a szülőknek, akik nem tudták megvalósítani saját álmaikat, ezért a gyermekeiktől várják ezt. Legidősebb fiát, Biffet ? Nagy Márk egyetemi hallgató ? a sikerre neveli, arra, hogy gazdag emberként ünnepelje a város. Willy mindezt a saját példáján keresztül igyekszik megmutatni fiának. Felépít magáról egy képet, amely valójában hamis, és erre Biff is rájön egy elbukott matematikavizsga után, amikor az apjától szeretne segítséget kérni. A fiú ekkor kiábrándul addig bálványként tisztelt édesapjából, és a két fél között teljesen megromlik a viszony. Willy Loman összeomlik, hiszen a fiára tette fel egész életét, aki megveti. A történet végén természetesen feloldódik a konfliktus, Biff elmondja apjának, hogy szereti és önmagát veti meg, amiért kudarc az élete. Ennek ellenére Willy Loman mégis véget vet az életének, hiszen úgy hiszi, így könnyebb lesz a család élete.
Arthur Miller darabja zseniális. Egyszerű családtörténeten keresztül világít rá számtalan társadalmi problémára, melyek ma is aktuálisak. Olyan jellemhibákra hívja fel a figyelmet, melyek már hétköznapjaink részei ? mint a saját személyiségét a családért háttérbe szorító feleség vagy a folyton pénzt és sikereket hajkurászó apa. A Gobbi Hilda Színpadon bemutatott darab remekül megírt történet, melyet remekül ad elő Blaskó Péter, Bánsági Ildikó és a még tanuló, de annál zseniálisabb Nagy Márk.
Az ügynök halálát november 23-án és 24-én játsszák a Nemzeti Színházban. Nem érdemes kihagyni!
Fischer Viktória
Fotó: Eöri Szabó Zsolt/Nemzeti Színház