Az új, hétrészes színesfémből készült emlékérme-sorozat célja, hogy a magyar népmesék értékeit bemutassa, a rajzfilmsorozat képi világát megidézze. Az érmekibocsátás apropóját a rajzfilmsorozatot jegyző Kecskeméti Rajzfilmstúdió alapításának 50. évfordulója adja. Az emlékérmét Imrei Boglárka fémműves formatervező iparművész tervezte.
1977-ben kezdődött a Magyar népmesék rajzfilmsorozat készítése, amely 100 epizódjával, 12,5 órányi anyagával hitelesen vezeti be a nézőt a népmesék világába.
A Magyar népmesék rajzfilmsorozatot bemutató érmesorozat Az égig érő fa megnevezésű emlékérme kibocsátásával indul. A sorozat részeként megjelenő emlékérmék elsődleges szerepe az ismeretterjesztés, a magyar népmesék értékeinek méltó reprezentálása, mindennapi fizetési forgalomban való használatuk kerülendő. A rajtuk szereplő névérték ezen érmék gyűjtői értékének megőrzését szolgálja.
Az emlékérme előlapját a Magyar népmesék rajzfilmsorozat főcíme ihlette,
amelyet Arany János Rege a csodaszarvasról című művének első sorai inspiráltak. A jellegzetes körbefutó, stilizált népművészeti virágmotívumon bal oldalt egy galamb pihen meg. A gazdagon díszített motívumot az emlékérmék kötelező elemei egészítik ki: központi helyen a kézírásos betűkkel megjelenített Magyarország felirat, valamint a 2000 forint értékjelzés, a virágmotívum alatt a BP. verdejel és a 2021 verési évszám.
Az emlékérme hátlapján a táltos lovon ülő mesebeli főhős, a kanászból lett királyfi félalakos ábrázolása látható, háttérben az égig érő fával. Az éremképet kézírásos betűkkel készült „Az égig érő fa” felirat teszi teljessé, amely a mese címét jeleníti meg. A központi motívumtól balra lent található az emlékérmét tervező Imrei Boglárka fémműves formatervező iparművész mesterjegye.
A színesfém emlékérme 75 százalékban réz-, 4 százalékban nikkel- és 21 százalékban cinkötvözetéből készült, súlya 16 gramm, átmérője 34 mm, széle finomrecés, a recéken a kétszer ismétlődő MAGYAR NÉPMESÉK RAJZFILMSOROZAT szélfelirattal.
Az emlékérmék ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: maximum 15 ezer veret készíthető belőlük az emlékpénzek értékközvetítő és ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében, Az égig érő fa emlékérme – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a kibocsátást követő egy évig névértéken vásárolható meg augusztus 12-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában, a https://www.penzvero.hu/ címen.
Nyitókép: Magyar Nemzeti Bank