Az új év programjai a Műcsarnokban

Egyéb

A Műcsarnok január 18-ai sajtótájékoztatóján a 2018-as programok és újdonságok mellett ismertették a tavalyi, 2017-es év eredményeit is. Ahogy dr. Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) főtitkára elmondta: az MMA öt évvel ezelőtt, 2014-ben vette át a Műcsarnok fenntartói jogainak gyakorlását. Ekkor nyitották meg az első Nemzeti Szalont is, melynek témája az építőművészet volt, amely képző-, fotó- és iparművészeti szalonokkal folytatódott a következő években.

Az említett 2014-es évben a látogatottsági szám, ahogy Kucsera Tamás Gergely ismertette, meghaladta a 46 ezer főt, majd folyamatosan növekedett: 2015-ben több mint 79 ezer, 2016-ban több mint 100 ezer, 2017-ben pedig már 133 512 fő látogatott el a Műcsarnok kiállításaira. A főtitkár kiemelte, hogy a kiállítások látogatottsági száma egyenként is meghaladta a 25 ezer főt: a 2016-os Aranykor-kiállítás 2017-re 28 ezer főt, a Nemzeti Szalon 27 ezer főt, Sebasti?o Salgado Genesis című tárlata 26 ezer főt vonzott a múzeumba.

Az adatok ismertetése után Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója hozzátette, hogy tavaly 23 kiállítás nyílt a Műcsarnokban, melyeken nagy hangsúllyal szerepeltek a határon túli magyar művészek, köztük Jozef Suchoža, a besztercebányai és a kassai designképzés diákjai, valamint nemzetközi alkotók és műveik is, mint Alex Webb, Olga Tobreluts, Sebasti?o Salgado, a Cipőmágia-kiállítás tervezői és Andrej Tarkovszkij munkái. A tárlatokhoz 186 alkalommal szerveztek zenei, színházi, irodalmi és filmes eseményeket, konferenciákat, múzeumpedagógiai foglalkozásokat 220 előadó közreműködésével.

Mindezek után az igazgató bemutatta a 2018-as év programjait. Tavasszal kortárs magyar alkotók (festők, installáció-alkotók és keramikusok) munkáiból válogat a Kilenc műteremből című tárlat, majd a MANK Nonprofit Kft.-val együttműködve megnyílik a Derkovits-ösztöndíjasok kiállítása is. A Budapesti Fotófesztivál nyitókiállítása Sandro Miller Malkovich Malkovich Malkovich című fotókiállítása lesz: a képeken az amerikai színész átváltozásait követhetjük végig. Ahogy a január 18-ai sajtótájékoztatón Szarka Klára fotótörténész, a kiállítás kurátora elmondta: a legendás színész a szintén chicagói Miller kamerája előtt számtalan névvel vagy név nélkül ismert alak ? így például Marilyn Monroe, Che Guevara, Andy Warhol, Simone de Beauvoir, Albert Einstein, Meryl Streep és John Lennon ? bőrébe bújt megidézve a szinte mindenki által ismert képeket.

A Budapesti Tavaszi Fesztivál egyik eseménye lesz az április 21. és augusztus 20. között nyitva tartó népművészeti Nemzeti Szalon. Beszprémy Katalin, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyének tárvezetője kiemelte, hogy a hetvenes évek generációja friss szemléletet hozott a népművészeti életbe: a néptánc lekerült a színpadokról, a népi kultúra pedig ismét átélhetővé vált. Az azóta eltelt évtizedek bebizonyították, hogy ez a kezdeményezés nem tiszavirág életű divat volt. Hozzátette: a Műcsarnok 12 termében megrendezett 2018-as Nemzeti Szalon bemutatja, hogy a kortárs népművesség miként teszi gazdagabbá mai életünket, emellett áttekinti a kortárs népművészet előzményeit és jelenét.

Ahogy Szegő György művészeti igazgató kiemelte: idén ősszel is a Gaia, a Föld sorsát érintő témákkal foglalkozik a Hősök terén található múzeum: a Rejtett történetek című kiállítás kiindulópontja a 19. században virágzó társadalmi reformmozgalmak, azoknak is az ?életreform? áramlata, mely a természethez való visszatérés, az öngyógyítás, az elveszett kozmikus teljesség, a spiritualitás kérdéseit dolgozza fel. A tárlat dokumentumokat mutat be a 19?20. század ezen törekvéseiről, valamint Mednyánszkytól Lászlótól Gulácsy Lajosig olyan alkotók munkáit vonultatja fel, akik számára az életreform-mozgalom inspirációt jelentett. A történeti szál mellett kortárs művészek is képviseltetik magukat a kiállításon, így Gaál József és Földi Péter alkotásai is láthatóak majd.

Az igazgató hozzátette: a kamaraterem első, január 19-én nyitó kiállítása a fiatalon elhunyt Török Richárd szobrászra emlékezik, majd az év folyamán ugyanitt rendezik meg a Kozma Lajos-emléktárlatot és Bojti András kiállítását is. A Műcsarnok #Boksz kiállítóterében új típusú tehetséggondozó programot fogalmaznak meg: az évnyitó projekt témája az iskola lesz, melyet fiatal művészek és mentoraik együtt gondoznak. A későbbi programból Szegő György az 1956-ra emlékező, Sümegi György által összeállított grafikai tárlatot emelte ki.

Kultúra.hu/MTI

Fotók: mucsarnok.hu