Új hangok az irodalomban

Egyéb

A két fiatal tehetség, Shrek Tímea író, az Előretolt Helyőrség folyóirat kárpátaljai változatának szerkesztője és Marcsák Gergely költő, zenész most az Előretolt Helyőrség Íróakadémia diákjai, nem elsőre sikerült azonban a felvételijük. A múlt év májusában kezdtek bele fiatal íróként és költőként a képzésbe, miután egy évig a hétvégi szakmai fórumokra jártak ?csak? be, de nem a tehetség hiánya volt a késői kezdés oka, hanem az életkor, amelynek az első felvételikor még nem tudtak megfelelni.

 

A képzés ösztöndíjjal jár, de nemcsak az anyagiak miatt éri meg csatlakozni a programhoz, hanem azért a komoly szakembergárdáért, amely körbeveszi őket. A személyes egyeztetések, képzések mellett online módon naponta tartják a kapcsolatot az oktatóikkal, mestereikkel, így bármely kérdés esetén megoszthatják kételyeiket, dilemmáikat.

 

Marcsák Gergley nemcsak zeneszerző, hanem zenész is, akinél a szöveg az első, és azt dúcolja alá a zene, talán éppen azért, mert maga is költő. Shrek Tímea pedig a mesélés nagymestere, a kárpátaljai beregszászi iskolában szerzett szomorú tapasztalatait is úgymond élvezetes formában tudta megosztani. Az intézményben ugyanis komoly eltökéltségre van szükség a roma táborban élő gyermekek tanításához.

 

Mirtse Zsuzsa, a MANK művészeti tanácsadója, az esemény házigazdája félve kérdezett rá, milyen lehetőségek állnak majd a fiatal írók rendelkezésére a képzést követőn, és miként tudnak majd a diákok megtapadni a kortárs irodalom szövetén, Marcsák Gergely és Shrek Tímea viszont egyáltalán nem tűntek riadtnak, az intézmény ugyanis a remek mesterek mellett marketing ismeretekkel is ellátja őket.

 

Marcsák Gergely irodalomtörténész, író, költő, zeneszerző, énekes 1990. február 23-án született az ungvári járási Kincseshomokon. A Debreceni Egyetem Irodalom és Kultúratudományok Doktori Iskolájának PhD-hallgatója. Az iskola befejezése után az Ungvári Nemzeti Egyetemen szerzett magyar nyelv és irodalom szakos tanári diplomát, majd öt évig az Ungvári 10. Számú Dayka Gábor Magyar Tannyelvű Középiskola magyartanára és szervezőpedagógusa volt. Első versei 2010-ben jelentek meg az Együtt irodalmi folyóiratban. Azóta írásait közölték a Napút, a Helikon, a Partium, a Magyar Napló, az Irodalmi Jelen és a Hitel című folyóiratok.

 

A Szárnypróba (2013), a Különjárat (2016), A tökéletes zártság egyetlen pillanata (2017) és az Év versei?2018 című antológiák társszerzője. Verseket, rövidprózákat, tanulmányokat ír. A Kovács Vilmos Irodalmi Társaság alelnöke, a Magyar PEN Club tagja. Budapesten az Előretolt Helyőrség Íróakadémia hallgatója. Egy tanulmánygyűjteménye és egy verseskötete megjelenés alatt áll. Elismerések: Együtt Nívódíj (2017).

 

Shrek Tímea 1989. augusztus 13-án született a kárpátaljai Beregszász városában, 2013-ban a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola magyar nyelv és irodalom szakán szerzett diplomát. A 2009-es évtől a Beregszászi 7. Számú Általános Iskola szervezőpedagógusa és magyartanára, ahol csak kisebbségi (roma) gyermekek oktatásával foglalkozik.

 

A beregszászi székhelyű Kovács Vilmos Irodalmi Társaság alapító tagja, 2014-től rendszeresen publikál a kárpátaljai Együtt című irodalmi és művészeti folyóiratban, valamint novelláit közölte az Irodalmi Szemle, a Napút, a Partium, a Helikon, a Somogy, a Kárpátaljai Hírmondó, a Szózat stb. Kisprózákat és novellákat ír, közel áll hozzá az írói szociográfia. Shrek Tíme 2016-ban az Ukrajnai Kulturális Minisztérium által meghirdetett Kárpátaljai dialógusokcímű rövidpróza-pályázat első helyezettje lett. Több novelláját Antonenko Miklós ültette át ukrán nyelvre, valamint Ferdinandy György író, költő szintén fordított műveiből portugálra.

 

Shrek Tímeát 2016-ban Beregszász városának polgármesteri hivatala Drávai Gizella-díjjal tüntette ki, valamint szintén ebben az évben nyerte el a Nemzeti Kulturális Alap által meghirdetett Gion Nándor-ösztöndíjat. Jelenleg az Előretolt Helyőrség Íróakadémia tagja.

 

Fotó: Csákvári Zsigmond