Az eredetileg tervezett kora tavaszi időpont helyett május 27. és június 2. között várja a rövidfilmek szerelmeseit a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál a Toldi moziban.

A Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál állandó eleme a budapesti filmes életnek: a fesztivál elsődleges célja a legújabb magyar és külföldi rövidfilmek bemutatása, valamint egy olyan szakmai fórum felépítése, ahol a visszajelzésre és párbeszédre vágyó alkotók egy nagyobb közönség előtt mutathatják meg filmjeiket. A vetítések rendre telt házasak, jelentős szakmai és sajtóvisszhangot keltenek. A fesztivál évről évre növekvő látogatottsága bizonyítja, hogy a rövidfilmek széles körű érdeklődésre tartanak számot.

2020-ban a koronavírus-járvány miatt a hagyományosan tavaszi rendezvényt ősszel rendezték meg a járványügyi intézkedések betartásával. A szervezők reménykedtek benne, hogy 2021-ben ismét az eredeti időpontban lehet a fesztivál, de a COVID-19 ismét közbeszólt: a 2021-es rendezvény új, immár végleges időpontja 2021. május 27. - június 2. A központi helyszín változatlanul a Toldi mozi, de a fesztivál stábja kertmozis és pop-up vetítéseket is tervez.

Lesz pitchfórum is

A
szakmai programok szervezése töretlenül zajlik: a Friss Hús
rövidfilmes pitchfórumra
január 30-ig lehetett nevezni
előkészületben lévő rövidfilmes projektekkel. A Friss Hús rövidfilmes pitchfórum célja, hogy lehetőséget
teremtsen fiatal filmes alkotóknak előkészületben lévő projektjeik,
filmötleteik prezentálására és azok megvitatására. A fesztivál új
időpontjára időzített, nyilvános pitchfórumon  a beérkezett
pályázatok közül tíz projektet
mutathatnak be az alkotók
(rendezők / forgatókönyvírók / producerek). A legjobb filmterv a fiatalon elhunyt
producerről elnevezett Lovas
Nándor-díjat kapja
, amely 300.000
forintos pénzjutalommal jár
.

Az elmúlt évek nyertes pályázatai közül Nagy V. Gergő Az ezredes a vörös nőért sír (korábban: Erős áll) című filmje a 8. Friss Húson mutatkozott be. Az Oscar-díjas Deák Kristóf A legjobb játék című filmje a 2018-as Friss Hús versenyprogramjában debütált, majd számos rangos nemzetközi fesztiválon is sikerrel szerepelt. Készül a 2017-es nyertes, Hermán Árpád Goodbye Frank című animációja, és K. Kovács Ákos a Magyar Média Mecenatúra támogatásával készült, 2018-as fesztiválon díjazott terve, a Branka, mely jelenleg utómunka fázisban van. A 2019-es nyertes, Turai Balázs Amok című animációs filmterve, valamint a tavalyi év fődíját megnyerő Hegyi Olivér A szív kertje című animációs filmterve szintén fejlesztés alatt állnak. Bővebb információ: itt található.

Online fesztivál

A köztes időben érdemes követni a Friss Hús Facebook-oldalát, ahol januárban exkluzív online premierekkel lepték meg a rövidfilmek szerelmeseit. A limitált ideig látható válogatásban négy magyar és öt nemzetközi, díjnyertes alkotás volt látható a Friss Hús Facebook-oldalán. Az akció februárban és márciusban is folytatódik, hogy a fesztiválig tartó megnövekedett időben se kelljen nélkülözni a minőségi rövidfilmeket. A válogatást Friss Hús Facebook-oldalán keresztül lehet elérni.

Magyar válogatás, kortárs animáció és gyerekprogram

A
Friss Hús magyar válogatásának filmjei évről évre eredményesen szerepelnek
világszerte. Az 2016-os versenyprogram különdíjának nyertese, Deák Kristóf Mindenki című rövidfilmje
sorra halmozta a nemzetközi fesztiválsikereket, majd Oscar-díjat is nyert. A hazai
közönségnek a Friss Húson bemutatkozó filmek gyakran kerülnek be Cannes,
Szarajevó, illetve egyéb A-kategóriás nemzetközi fesztiválok
versenyprogramjába.

A
második fesztivál óta a Friss Hús a kortárs magyar animáció egyik legnépszerűbb
hazai bemutatkozó platformja. Többek között olyan fiatal alkotók formabontó
animációi kerültek be a versenyprogramba, mint Andrasev Nadja A nyalintás nesze című filmje,
amelyet előtte Cannes-ban díjaztak; a szintén ott debütált Superbia, amelyet Tóth Luca rendezett; vagy Bucsi Réka LOVE-ja, amely már több
mint 120 fesztiválon vett részt és több mint 15 díjat nyert, 2018-ban pedig a Solar
Walk
, mely a Berlinale Audi Short Film Award-ját nyerte el.

Ahogy tavaly is, az animációs és az élőszereplős filmek külön kategóriában versenyeznek a magyar programban. A nemzetközi versenyben a legjobb film díját és a zsűri különdíját ítélik oda, illetve a közönség is szavazhat kedvenc külföldi filmjéről. 2018-ban először láthattak a nézők LMBTQ és horror témában rövidfilmes válogatást, mellyel a 9. Friss Húson is találkozhatnak majd. A fesztivál vetítésein kizárólag 18 év feletti nézők vehetnek részt, kivéve a kifejezetten gyerekeknek szóló Friss Hús Kids programokat.

Fotó forrása: Friss Hús Budapest