Új igazgató négy külföldi magyar kulturális intézet élén

Egyéb

(MTI) - A bukaresti magyar kulturális intézet igazgatója Bretter E. Zoltán, a szófiai intézmény igazgatója Móger Ildikó lett, a helsinki intézet igazgatói posztját Márkus Ildikó, míg a moszkvai magyar kulturális intézet igazgatói posztját Nagy István nyerte el - jelentette be Hiller István a külföldi magyar kulturális intézetek vezetőinek éves értekezletén.
 

GORDON_HillerIstvan_kulturalisintezetek_sajtaj_20080707_1.jpg
Hiller István

A tárcavezető elmondta azt is, hogy bővíteni kívánja a szakdiplomata hálózatot, ezért még ebben az évben pályázatot ír ki a madridi és az abu-dzabi állomáshelyekre. Hiller István hangsúlyozta a spanyol nyelvű világban nincs jelen Magyarország. A magyar kultúrának a Perzsa (Arab)-öböl világában is képviseltetnie kell magát, hiszen a gazdasági kapcsolatok is akkor válhatnak tartóssá és szilárddá, ha van kulturális kapcsolat - fűzte hozzá.

 
Mint mondta, 19 kulturális intézetből 16 Európában van, ha a rendszer így marad, "elmegy mellettünk a világ". Ezt a szisztémát a régi megőrzése, megtartása mellett változtatni, fejleszteni kell, mivel "a kulturális intézetek országunk, kultúránk legerősebb hídfőállásai a világban" - emelte ki Hiller István. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyarországról kialakult hagyományos kép mellett a modern Magyarországot és a modern magyar kultúrát is be kell mutatni. Külföldön is meg kell ismertetni a magyar filmművészetet és a kortárs képzőművészetet.
 
Hiller István szerint a magyar kulturális intézetek jól működnek. Ugyanakkor, mint hozzátette, fontos, hogy a szakmai munkát egy belső kör mellett a nyilvánosság is megismerje. "Magyarországon is el kell mondani, hogy dolgozunk szerte a világban" - fogalmazott. Az elmúlt évről szólva megjegyezte: a kulturális intézeteket a magyar állam több mint 2 milliárd forinttal támogatta.
 

A miniszter kiemelte az Európán kívül megrendezett magyar kulturális eseményeket. Mint mondta, a kínai magyar kulturális évad az elvártnál és az elképzeltnél nagyobb sikert aratott, míg az indiai kulturális fókusz hozzájárult a fejlődő, progresszív kulturális kapcsolatok megerősítéséhez.

 
Felidézte azt is, hogy a Németországban tavaly megrendezett Ungarischer Akzent egymillió látogatót vonzott. A berlini Collegium Hungaricum tavaly ősszel átadott épülete kapcsán kitért arra is, hogy az 1960-as évek óta nem avattak külföldön magyar kulturális intézetet.
 
A tárcavezető a tervek között említette, hogy 2008 őszén átadják a varsói magyar kulturális központ új épületét, 2009. január 24-én elkezdődik a New York-i Magyar Kulturális Évad, továbbá kulturális fókuszt rendeznek Japánban. 2009 májusában újra a régi fényében fog tündökölni a Római Magyar Akadémia lodzsája, de "jó esély" van arra is, hogy Párizsban Collegium Hungaricumot hozzanak létre - folytatta.
 
Beszámolt arról is, hogy jövő héten nyitják meg Horvátországban a dubrovniki fesztivált, 2009-ben Kairóban a 100 éves magyar régészetet mutatják be, továbbá készülnek a 2010-es sanghaji világkiállításra is.