Új kötet a Budapesti kultúrtörténeti séták sorozatban

Kultpol

(MTI) - A kiadvány első része az Andrássy útról nyújtott látványos panorámát az olvasóknak, a szerdán bemutatott második kötet Budapest történeti múltjának és épített örökségének tárházából a régi pesti városfal nyomait kutatja - adta hírül a Budapesti Városvédő Egyesület.
    

A szerzők - Csontó Sándor, Holló Szilvia Andrea, Götz Eszter és Zádor Judit - múlt és jelen figyelmet érdemlő épületei közül válogattak, néhány esetben egy-egy érdekes vagy fontos ház bemutatásával színesítették a kiadványt.
    
Mint a kötetből kiderül, Zsigmond király még vaslánccal akarta elzárni a Dunától Pestet, ehhez tornyokat kezdett építeni, amelyek építése később abbamaradt. Mátyás király alatt - 1471-ben - viszont már körülkerített városról lehet olvasni, ő hívta be a nagy tapasztalattal rendelkező olasz várépítőmestereket a védművek kialakítására, hogy az egyre fenyegetőbb török támadás ellen védve legyen a város.
    
Bár az erődített középkori városnak ma már szinte semmi nyoma, nyomvonalát végigjárva mégis kirajzolódik a régi Pest, érzékelhetővé válik az óváros fogalma, a zárt kapuk mögötti régi udvarokban felfedezhető az ódon hangulat. A belvárost határoló belső körút a Deák Ferenc utcától a Vámházig a várfal tövében húzódó vizesárok feltöltésével jött létre. A XIX. század elejétől kezdve végig a Kiskörút ívén impozáns közintézmények és magánpaloták sora épült a városfalra tapadva vagy közvetlenül a városfal peremén - szerepel többek között a könyvben, amelynek 280 oldalán ötven helyszínről olvasható hosszabb-rövidebb leírás, a szövegblokkok tömörségét friss fotók és archív képek oldják.