Új turisztikai attrakciók az Aquincumi Múzeumban és Óbudán

Kultpol

Elindult a Budapesti Történeti Múzeum (BTM) – Aquincumi Múzeum és a III. kerületi önkormányzat együttműködésében, az Európai Unió 385,13 millió forintos, nem visszatérítendő támogatásával megvalósuló, Az óbuda–aquincumi római limesszakasz örökségének komplex turisztikai célú hasznosítása című projekt kivitelezése.

A projekt négy helyszínen valósul meg, és magában foglalja a BTM Aquincumi Múzeum szentendrei úti kerítésének korszerűsítését, egy új, Aquincum és a pannoniai limes témájú, állandó kiállítás létrehozását, továbbá interaktív, tájékoztató élményelemek létesítését a III. kerület legjellegzetesebb római kori műemlékeinek szomszédságában.

A közlemény szerint a projektben a különleges látványelemeket, marketingfelületeket tartalmazó élményfal első üteme valósul meg, amelyhez egy sétány és kőtár kiépítése is tartozik. Az új elem létrehozásának célja, hogy szöveges információkat közvetítsen a római városról a látogatóknak, valamint hogy a Dunakanyarba tartó turisták érdeklődését is felkeltse.

A múzeum főépületében a limest védő, Aquincumban állomásozott római katonaság mindennapjait élményszerűen bemutató, interaktív megoldásokat alkalmazó kiállítás jön létre. A látogatóbarát fejlesztés lehetővé teszi, hogy a történelem ne csak megismerhetővé, hanem élővé és megtapasztalhatóvá is váljon.

Mint a BTM Aquincumi Múzeum közölte, a III. kerületi önkormányzattal közös projekt célja, hogy történelmi kontextusba helyezze a kerület római kori műemlékeit, ezért a Nagyszombat utcai katonavárosi amfiteátrumnál és a Kórház utcai keleti táborkapunál új, ismeretterjesztő élményelemek kerültek ki. Ezekhez készült egy, a járókelők számára saját okoseszközzel szabadon igénybe vehető, immerszív AR-mobilapplikáció is.

A várhatóan 2023 végére elkészülő beruházásnak köszönhetően az intézmény a jelenlegi munkahelyeit meg tudja őrizni, és további két munkahelyet teremt a pályázat keretében – hangsúlyozza a BTM Aquincumi Múzeum közleménye.

Nyitókép: Wikipédia