L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára az első pillanattól kezdve részt vesz a 2013-ban alakult Centenáriumi Emlékbizottság munkájában, amely most a Terror Háza Múzeummal és a Magyar Nemzeti Múzeummal közösen szervezi meg az Új világ születik című kiállítást. Az államtitkár úgy véli, erre az egyik legalkalmasabb helyszín a Várkert Bazár, hiszen akár több évre is képes befogadni a tárlatot. ?Nincs olyan magyar család, nincs olyan magyar ember, aki ne lenne érintett ebben? ? hangsúlyozta. Majd személyes vonatkozásait megosztva hozzátette: ?Ez egy olyan korszak, ami nagyon fontos szakasza a magyar történelemnek és képes komoly érzelmeket kiváltani az emberből.?
Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója elmondta, a májusban megnyíló kiállítást az I. kerület együttműködésével a Várkert Bazár falain túl is kiterjesztenék. ?Azt tervezzük, hogy lemegyünk egészen a Dunáig? ? fogalmazott. Emellett az emlékművek felújítását és egy központi emlékmű létrehozását is szorgalmazza. Százöt kulturális programot, hat könyvkiadást, hét filmforgatókönyvet és három számítógépes játékot is támogattak ? számolt be az eddigi eredményekről Schmidt Mária.
Békés Márton, a XX. Század Intézet kutatási igazgatója az öt hónapos munka alatt megalkotott kiállítási koncepciót ismertette. ?A tudományos háttér készen áll, most az anyaggyűjtés és a kiállítási tárgyak, a vizuális anyagok feltérképezésénél tartunk? ? árulta el.
A tárlat témacsoportjai:
-Az első világháborúnak a régi szövetségrendszereken belül való kialakulása
-A háború illúziórikus felfogása
-A nők szerepe és helyének felértékelődése
-A család szerepe
-Katonaélet a fronton, a szabadságon és a fogolytáborban
-Az állatok szerepe
-A hátország mozgósítása
-Az anyagcsata, az iparosított hadviselés
-Az egészségügy
-A propaganda
-A kiábrándultság, a fáradtág és a fásultság
Fotó: Horváth Anikó