Megkezdődik a nádasdladányi Nádasdy-kastély belsejének és parkjának felújítása
Megkezdődik a nádasdladányi Nádasdy-kastély belsejének és parkjának felújítása. Az 1,712 milliárd forintos beruházás várhatóan 2020-ra lesz kész ? mondta Virág Zsolt Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram végrehajtásáért felelős miniszteri biztos április 4-én a kastélyban, ahol időkapszulát helyeztek el. Virág Zsolt emlékeztetett arra, hogy a Nádasdy Alapítvány jóvoltából ? a norvég alap támogatásával ? az épület korábban kívülről már teljesen megújult. Ezúttal a kastélybelsőt újítják fel: helyreállítják a reprezentatív tereket, a kiállítási területet megnövelik és interaktív elemekkel egészítik ki, valamint az emeleten gyermekfoglalkoztatókat és múzeumpedagógiai tereket alakítanak ki.
Szólt arról is, hogy az 1,5 milliárdos uniós és 212 milliós hazai forrásból megvalósuló beruházás keretében a Schmidegg-szárnyat statikailag megerősítik, kávézót és ajándékboltot alakítanak ki, a kastélyparkot bejárhatóvá teszik, a kiszáradt tavat pedig helyreállítják. Utóbbin csónakázási lehetőség és távirányítós vitorlásmodellek is szolgálják majd a családok kikapcsolódását ? fűzte hozzá. Virág Zsolt kiemelte, hogy az országban egyedülálló módon megőrzött Ősök csarnokába visszakerülnek az eredeti festmények és néhány reprodukció is, miközben a képeken megjelenő családtagok történetüket az alagsori virtuális élménytérben ?személyesen? mesélik el a látogatóknak. A miniszteri biztos beszélt a beruházás gazdasági vetületéről is, hiszen a kastély turisztikai és kulturális célú üzemeltetése 14 új munkahelyet hoz létre, továbbá a turizmusból, filmforgatások, rendezvények és esküvők megtartásából önfenntartóvá válik a Nádasdy-kastély. Megjegyezte, hogy hazánkban már 18 felújított kastély és vár működik nyereségesen, ami ?korábban elképzelhetetlen volt?.
Vitályos Eszter, a Miniszterelnökség európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkára közölte, hogy Fejérben a nádasdladányi mellett a dégi Festetics-kastély és az iszkaszentgyörgyi Amadé-Bajzáth-Pappenheim-kastély fejlesztésére is jut 1,5-1,5 milliárd forint, míg a csókakői vár fejlesztésére 254 millió forintot fordítanak uniós forrásból. Törő Gábor országgyűlési képviselő örömét adott hangot, amiért a térség turizmusának egyik kiemelkedő helyszíne a fejlesztések révén még nagyobb vonzerővel bír majd. Megemlítette, hogy TOP-forrásból, mintegy 100 millió forintból kerékpárút is épül Nádasdladányban és környékén, ami tovább fellendülést hozhat.
A historizmus korának romantikus stílusú nádasdladányi kastélyát 1873-tól az 1900-as évek elejéig építtette a Nádasdy-család. Belső helyiségei közül kiemelkedőn szép a faragott bútorzatú könyvtárszoba, és a családi arcképcsarnok elhelyezésére készült, mívesen faragott faburkolattal, kovácsoltvas díszítéssel és hatalmas márványkandallóval ékes Ősök csarnoka. A kastély és a hozzátartozó 25 hektáros tájképi kert 1945-ig volt az építtető nemesi család birtokában. Akkor államosították, és 45 évig különböző funkcióknak adott otthont. Az épületegyüttes és a park 1993-ban került a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának vagyonkezelésébe, az azt követő évben elkészült a hasznosítási programterv, majd megkezdődött a felújítás, amelyre eddig 1,5 milliárd forintot költöttek.
A dégi Festetics-kastély 2,7 milliárd forintból újul meg
A Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében születik újjá a dégi Festetics-kastély: a projektre 1,5 milliárd forintnyi uniós és a kormány által biztosított további 1,228 milliárd forint hazai forrást fordítanak ? közölte a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. április 4-én. A projekt keretében a kastély homlokzatát helyreállítják, a tetőfedést teljes egészében cserélik, továbbá felújítják a Hollandi-házat és környezetét. Az épület földszintjén tematikus kiállítások, a korabeli szalont idéző kávézó, valamint ajándékbolt és rendezvénytér kap helyet.
A kastélypark területén bemutatják a szivattyúházat, megújul a rózsakert, elkészül az antik forrás gépészeti rendszere és újra csobog majd a víz az oroszlánfejes vízköpőből. Használható lesz a hajdani teniszpálya is annak érdekében, hogy nosztalgia sportversenyek, valamint csapatépítő tréningek helyszíne lehessen. A földszinti kiállításon megelevenedik a Festetics-család története, mindennapi élete, hobbijai, szórakozási, sportolási szokásai. A felső szinten különleges témájú kiállítást rendeznek be: hitelesen, történeti dokumentumok és levéltári kutatások alapján, 21. századi kiállítás-tervezési technika segítségével mutatják be a kastély építtetőjének, Festetics Antalnak a szabadkőművességhez való viszonyát, valamint az eszmei áramlat nemzetközi és hazai vonatkozásait.
A Fejér megye déli részén található egykori főnemesi rezidencia hazánk egyik legszebb, 1815 és 1818 között felépített klasszicista kastélya. A rezidencia építtetője Festetics Antal, tervezője Pollack Mihály volt. A kastélyt és számos kerti építményét 27,4 hektár területű angolpark, valamint több kilométer hosszú tórendszer övezi, utóbbi egyik szigetén áll a festői szépségű Hollandi-ház. A kastély volt a fő helyszíne az utóbbi idők egyik legmagasabb nézettséget elért magyar filmje, a Kincsem forgatásának is. A kastélypark rekonstrukciója 2015-ben fejeződött be: három ütemben összesen 785 millió forintból újult meg Közép-Európa egyik legnagyobb angolkertje, amelynek tervezője nem ismert, de a kastély alkotójának, Pollack Mihálynak a neve is felmerülhet, aki feltehetően kerttervezéssel is foglalkozott.
Forrás: MTI