Újabb tábla a legendák sorában

Egyéb


dsc_2385__copy__600x428.png
Hollós Máté és Bajnai Zsolt

Remélem, hogy azok, akik érdeklődnek a könnyűzene múltja iránt, az emléktáblának köszönhetően könnyen ide fognak találni e legendás helyre. Ez most már a hatodik táblaavató ? bízom benne, hogy egyszer összeáll az a túraútvonal, amelyen majd végigjárhatnak a könnyűzene szerelmesei, hogy felkeressék a magyar könnyűzenei életben meghatározó helyeket ? mondta Bajnai Zsolt, a Nemzeti Kulturális Alap Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégiumának vezetője.

Hollós Máté, a Hungaroton Music Zrt. vezérigazgatója elmondta: ?azokon a felvételeken nevelkedtünk, amelyek itt készültek ? ez volt a mi szórakozásunk, kultúránk, és minden, ami az évtizedeken keresztül belénk ivódott?. Azért, hogy ez az épület stúdióvá válhatott, Kodály Zoltán nagyon sokat tett, aki maga is itt vezényelte le leghíresebb műveit. A Rottenbiller utca 47. számú ház földszintjén korábban az Odeon mozi üzemelt, ezt építették át Kodály Zoltán közbenjárására. Eleinte a munkásmozgalmi indulók mellett csak komoly- és népzenei felvételeket rögzítettek itt. Idővel fejlődött a technika, 1962-ben már a sztereó minőség is elérhetővé vált. A hatvanas évek közepétől aztán egyre több beatzenekar tűnt fel a Rottenbiller utcában. Itt vette fel lemezét többek között az Illés, az Omega, a Metró, az LGT, Koncz Zsuzsa, Kovács Kati, Zorán, Halász Judit, de még Hofi Géza is ? mesélte az igazgató.

Nemcsak zenei anyagokat rögzítettek a stúdióban: a hely erősen kötődik az irodalomhoz is, hiszen mások mellett Kányádi Sándor, Jókai Anna és Orbán Ottó saját műveinek felolvasását vették itt fel ? és megfordul az épület falai között Latinovits Zoltán is. Hollós Máté hozzátette: a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat a hatvanas évektől viseli a Hungaroton nevet.

A táblát Frenreisz Károly, az LGT oszlopos tagja, a Skorpió zenekar alapító-frontembere leplezte le, aki megjegyezte: megérdemli a stúdió, hogy ilyen emléket kapjon.

A ?Rottenbiller utca? ugyanis olyan fogalommá vált, mint mondjuk az Abbey Road ? hozzá sem kellett tenni a stúdió szót, mindenki tudta, mit jelent, ha egy zenekar a Rottenbiller utcába ment.

Szíjjártó Anita

Fotó: Csákvári Zsigmond