Újjáalakul a Békésvármegyei Régészeti és Művelődéstörténelmi Társulat

Kultpol


regeszeka19szazadban_by_regeszet_aquincum_hu.jpg
 Régészek a XIX. században (képünk illusztráció)
 
A korabeli társulat 1868-ban Gyulán alakult meg, és már akkor azt a célt tűzte maga elé, hogy feltárja és megőrizze a térségben feltalálható történelmi értékeket - mondta Szatmári Imre, a Békés Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője.
   
A január 21-én újjáalakuló társulat szinte változatlanul kívánja elfogadni a korabeli alapítók célkitűzéseit, miszerint fel kell kutatni, össze kell gyűjteni és megőrizni a megye területén található természettudományi, régészeti, néprajzi, történeti, képzőművészeti értékeket, emlékeket, továbbá népszerűsíteni és közreadni a megyére vonatkozó tudományos kutatások eredményeit.
   
A civil kezdeményezésként megújuló társulatban várhatóan aktív szerepet vállalnak a gyulai, a békéscsabai civil érdeklődők mellett a nagyváradi és aradi múzeumok munkatársai is.
   
Martyin Emilia, a gyulai Erkel Múzeum vezetője emlékeztetett arra, hogy a társaság Gyulán, a vármegye akkori székhelyén alakult meg 1868-ban, és több mint húsz éven keresztül működött. A szervezethez fűződik a későbbi első megyei múzeum megalapítása az egykori megyeháza udvarán, ám 1894-ben - finanszírozási és egyéb szakmai problémák miatt - megszüntették tevékenységüket.
   
Addig összesen 17 olyan könyvet jelentettek meg, amely nemcsak a társulat tevékenységéről, hanem a kutatási eredmények bemutatásáról is szólt.
   
Az egyik évkönyvben olvashatták például az érdeklődők Haan Lajosnak, a megye történetírójának tanulmányát, amely a mohácsi csata utáni egyik, 1543-ban Gyulára összehívott országgyűlésről szólt, de megismerkedhettek a kötetből a megyét újratelepítő Harruckern-család udvartartásával is.
   
Farkas Zoltán, a megyei múzeumot fenntartó Békés Megyei Önkormányzat alelnöke hangsúlyozta: a képviselő-testület számára fontos, hogy a civilek közreműködésével minél értékesebb kutatások tárják fel a megye múltját és jelenét.