Pécsvárad városa 2009. június elején új üzemeltetővel kötött szerződést, és jelentős munkálatok kezdődtek a vár területén. A két fél közös célja, hogy méltó módon mutassák be az egyedülálló államalapítás kori műemlékegyüttest, Szent István, Asztrik apát emlékhelyét és a X. századi várkápolnát.
A várturizmus évadát éli így ezekben a hetekben a pécsváradi vár, ahol naponta 80-90 látogatót fogadnak: számos csoport érkezik, sokan családi program keretében térnek be az ódon falak közé - számukra valamint a diákok és a nyugdíjasok részére kedvezményes belépőket is kínálnak. Emellett hosszú szünet után ismét szakszerű vezetéssel látogatható az egykori bencés monostor is. A múzeumőrök a Pécsváradi Várbaráti Kör tagjaiként nemcsak az erősség nevezetességeit mutatják be, hanem a környék látnivalóihoz is eligazítást adnak.
Mint két évtizede minden augusztusban, idén is a vár lesz a fő színtere a Szent István napok rendezvényeinek, amelyek szinte minden napra kínálnak hangulatos szabadtéri koncertet, színházi előadást, helyi néptánchagyományokat. A pécsi püspökség megalapításának idei, 1000. éves évfordulója alkalmával a Pécsváradi Várbaráti Kör konferencia és kiállítás keretében szeretné felidézni, milyen szerepet játszott a pécsváradi bencés apátság az egyházmegye létrejöttében. Szeretnék ráirányítani a figyelmet a Vasas-hegy tövi bencés monostornak a magyar állam korai szakaszában teljesített küldetésére. Felmutatni kívánják a Pécs szomszédságában egykor virágzó másik korabeli egyházi központ, a pécsváradi bencés szerzetesközösség misszióját.
Az eseményt az ezeréves helyszínen, a pécsváradi várban rendezik a 2009. évi Nagyboldogasszony napi ünnepségek keretében, augusztus 14-én. Ez lesz a 2009. évi Szent István napok központi rendezvénye Pécsváradon. A megemlékezés fővédnökéül a Pécsváradi Várbaráti Kör felkérte Mayer Mihály pécsi megyéspüspököt és dr. Várszegi Asztrik püspököt, a Pannonhalmi Szent Benedek Rend főapátját, akik a védnökséget vállalták, és támogatásukról biztosították a rendezvényt.
A pécsváradi monostor szerepe a pécsi egyházmegye létrejöttében című konferencián a kort, abban a pécsváradi apátság szerepét, annak pécsi és pécsváradi eseményeit a Pécsi, a Szegedi Tudományegyetem, a Pannonhalmi Szent Benedek Rend, a pécsi Janus Pannonius Múzeum, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal kutatói idézik fel. A kiállítás bemutatja a pécsváradi vár, az egykori bencés monostor román és gótikus stílusú épületeit, a vár egykori arculatát, ahogyan azt a régészeti kutatások feltárták.
Csóka Gáspár OSB, a korai bencés alapítások és Pécsvárad a magyar kereszténységben játszott szerepét mutatja be, dr. Font Márta a monostor településformáló szerepéről szól, dr. Kőfalvi Tamás a pécsváradi monostor korai történetének írott forrásait tárja fel. Kiss Gergely a pécsváradi alapítólevél létrejöttéről, míg Gállos Orsolya a pécsváradi apátság és a pécsi püspökség kapcsolatairól tart előadást. Végül Bodó Balázs A pécsváradi vár kutatásának régészeti eredményeit mutatja be.