Újra az animációs rövidfilmeké a főszerep a 12. Primanimán

Program

33 ország 139 animációs rövidfilmjével érkezik a 12. Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Fesztivál. Az október 16. és 19. közötti találkozó helyszíne a budaörsi Jókai Mór Művelődési Ház és a Primanima egész évben nyitva álló animációs bázisa, a BABtér.

Traub Viktória: Cipők és paták (jelenet a filmből)
Jelenetfotó Traub Viktória Cipők és paták című filmjéből. Kép forrása: Primanima

Fiatal rendezők és mesterek rövidfilmjei

A Primanima célkitűzése a kezdetektől az, hogy teret adjon a tehetséges pályakezdő animációs rendezőknek a bemutatkozásra és egymás munkájának megismerésére, ezért a fesztivál fő filmprogramja, a fiatal rendezők versenye mindig a legfrissebb ötletek, a legbátrabb témafelvetések és a legizgalmasabb vizuális megoldások mentén válogat a diákok, diplomázók és elsőfilmesek legújabb animációi közül.

A mindennapi témák és jelenségek, üdítő, vicces és játékos megközelítésék, az absztrakt vagy kísérleti filmek mellett hangsúlyosan jelennek meg azok a személyes hangvételű munkák is, amelyek emberi jogi kérdésekkel, traumafeldolgozással és emlékezettel, a 20. és 21. század történelmi és társadalmi témáival foglalkoznak. A korábbi évekhez képest 2024-ben meglepően sok stop-motion animáció érkezett és került is be a versenyprogramba, egy kifejezetten erős válogatás képviseli idén a bábanimáció műfaját. Ezek között szerepel többek között Tereza Kovandová FAMU-n készült diplomafilmje, az Emberiség (Humanity), amely egy sötét komédia arról, mennyire idegőrlő lehet egy sorban állás vagy a rendelőben várakozás embertársaink jelenlétében. Phoebe Jane Hart CalArts-on készült, a Sundance Filmfesztiválon díjazott humoros animációja, a Bug Diner egy titkos szerelem, egy munkahelyi fantázia és egy elégedetlen házasság fordulópontjairól szól egy útszéli étkezdében.

A fiatal rendezők versenyprogramban láthatjuk a MOME Anim két diplomafilmjét, A madár gyermekei című  fiktív mitológiai alkotást a bolygónk születéséről és hanyatlásáról Tudisco Júlia rendezésében, illetve Az utolsó dobást, amely egy élsportolóra nehezedő autoriter edzői nyomás lelki és teljesítménybeli következményeit mutatja be Tőkés Anna rendezésében. A METU-ról szintén két diplomafilm, Márton Luca Anna High Society című, ironikus hangvételű társadalmi szatírája és Romhányi Viktória The Clay című, a 2D- és a gyurmaanimációt vegyítő rövidfilmjei lesznek láthatók. A fiatal rendezők zsűrije idén Szederkényi Bella animációs filmrendező, producer, a CUB Animation stúdió társalapítója, Fernando Galrito akadémikus, egyetemi oktató, animációs filmek és előadások rendezője, a Monstra Lisszaboni Animációs Filmfesztivál alapítója és igazgatója, valamint Piotr Chmielewski stop-motion animációs filmrendező. A szekció filmjei közül választja ki a legjobbat a PrimAlter zsűri is, amelynek tagjai idén Fanny Anahí Paz, az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatója, Steigervald Krisztián generációkutató, tréner, mentor és Trencsényi László pedagógus, kutató.

A Mesterek versenyprogram már állandó szereplője a fesztiválnak. A szekcióban olyan rendezők legújabb szerzői rövidfilmjeivel találkozhatnak a nézők, akik már túl vannak az első rendezésükön. A programban idén két magyar film szerepel, Tóth Luca enigmatikus, kísérleti hangvételű Vegan Mayója és Traub Viktória Annecyban is bemutatott, a mexikói Guanjuato Nemzetközi Filmfesztiválon pedig a legjobb animációs rövidfilmnek járó díjat elnyerő, a kisvárosi pedikűrösként dolgozó Paula, a kentaurlány szerelmi történetét elmesélő Cipők és paták.

Sziluettek versenyprogram – tematikus szekciók

Második éve része a fesztiválnak a Sziluettek versenyprogram, amely azzal a céllal jött létre, hogy minél több kísérleti technika, provokatív vagy megosztó témafelvetés és rendhagyó történetmesélési mód szerepelhessen egy tematikus szekcióban. A versenyprogram zsűrije idén is a fesztivál nagyközönsége.

A két délutáni vetítés, a Mendemondák és A fedélzeten főként animációs dokumentumfilmekből és kísérleti alkotásokból áll. A Mendemondák marginalizált helyzetek, élmények, történetek és nézőpontok gyűjteménye. A fedélzeten szekcióban olyan alkotások szerepelnek, melyek az elindulás és a megérkezés nehézségein vezetnek végig. A két éjszakai vetítéssorozat, a Computer Love és a RAW a maguk módján mind egzisztenciális kérdésekkel foglalkoznak. Előbbiben analóg filmes és számítógépes technikákkal, mesterséges intelligencia segítségével generált filmekkel is találkozhatunk. Közös bennük, hogy mind a virtuális valóság körül forognak, a jövőképünkkel, az emlékezethez és a valósághoz való viszonyunkkal kapcsolatban tesznek fel kérdéseket. A másik, sötétebb színezetű, fekete humorú válogatás megküzdési stratégiákkal, menekülési útvonalakkal, a legváltozatosabb létformák apró diadalaival és személyes kudarcaival foglalkozik.

Panorámaprogramok

A versenyen kívüli panorámaprogram részeként a C:A:H – Scratch Your Mind! című vetítésen a Countryside Animafest Cyprus és a Primanima együttműködésében évente megvalósuló nemzetközi workshopon készült kísérleti filmek láthatók. A workshopot idén Steven Woloshen kanadai filmkészítő, a National Film Board of Canada filmrestaurátora tartotta, akinek vezetésével a ciprusi és magyar résztvevők a filmszalagok karcolásával és roncsolásával hoztak létre különleges animációs filmeket. Muhi András filmproducer bevezetőjét követően egy másfél órás válogatás is látható lesz az ikonikus Inforg Stúdió kétezres években készült filmjeiből. A Szakképzések bemutatkozása című vetítésén középiskolás diákok legelső animációs filmjeit lehet majd megnézni.

A szervezők a fiatalabb korosztályról sem feledkeztek el, őket a három korcsoportra bontott gyerekfilmes versenyprogram és a kamaszokat célzó PrimaTeen várja. A gyerekfilmes versenyprogramot egy egész estés mozi is kiegészíti: az országos premiert követő napon érkezik a Primanima szombat délelőtti programjába a népszerű sorozatból készült mozi, a Rókus és Rézi megmenti az erdőt.

Primanima Academy és Primanima Market

A Primanima Academy szakmai fórumoknak, mesterkurzusoknak ad helyet, idén előadást tart Piotr Chmielewski lengyel animációs filmrendező Bábanimáció Lengyelországban címmel a lengyel stop-motion animáció jelenéről; Szederkényi Bella és Gelley Bálint, a CUB Animation stúdió alapítói Az animációs producer szerepe címmel a produceri munkáról és egy animációs stúdió működéséről mesélnek a nagyközönségnek; a Vizuális analfabéták leszünk? című fórumon pedig Fábián Noémi, Patrovits Tamás és Trencsényi László beszélget a vizuális kultúra jelenéről, jövőjéről és az oktatás felelősségéről. Emellett az idei fesztiválon másodszor rendezik meg a Primanima Market designvásárt, ahol kortárs képzőművészek, grafikusok, animációs alkotók munkáiból lehet vásárolni.

További részletek a fesztivál honlapján.