Újra felépítik a kölni levéltárat

Kultpol

Az építkezés azonban egyelőre még csak terv, de a hatóságok már komolyan foglalkoznak a megvalósításával, s a cél az, hogy 2014-re álljon az új épület. Egyelőre azonban mindenekelőtt a romok eltakarításával foglalkoznak, ami - a levéltár és két szomszédos épület összeomlása után - hónapokat vehet igénybe.

Közben mind nagyobb a valószínűsége annak, hogy a két halálos áldozatot követelő katasztrófa a helyi földalattit a környéken évek óta építő cégek gondatlanságának következtében történt. Az eddigi vizsgálatok szerint a szóban forgó cégek két durva "szabálysértést" is elkövettek. Egyrészt a levéltár közvetlen közelében tavaly szeptember óta az engedélyezett 4 helyett 15 kutat fúrtak, másrészt a megengedettnél jóval több talajvizet szivattyúztak el, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy az archívum "lába" alól szabályosan elfogyott a talaj.

Mindezt hivatalosan egyelőre még nem erősítették meg, de amennyiben az említett feltételezések beigazolódnak, a kölni közlekedési vállalatra, illetve az építésben részt vevő cégekre aligha vár olcsó "mulatság": több milliós kártérítés kifizetésére kötelezhetik őket.

A levéltár Németország és egyben Európa egyik legjelentősebb és legnagyobb archívuma volt, ahol felbecsülhetetlen értékű történelmi dokumentumokat tároltak. A város és az ország "emlékezetének tartott" levéltári anyagok jelentős része minden valószínűség szerint odaveszett, a hatóságok azonban az elmúlt napokban a romeltakarítás során értek el "apró sikereket", így egyebek között megtalálták Albertus Magnus német filozófus (1200-1280) kéziratait, továbbá a háború utáni első német kancellár, Konrad Adenauer feljegyzéseit. A romok "átfésülését" a megmaradt archívumi anyagokat kutatva egy csaknem 100 fős csapat végzi.