Újra Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozója

Egyéb

A Hagyományok Háza kezdeményezésére, a Szabadtéri Néprajzi Múzeummal együttműködve, széles körű összefogással másodszor rendezik meg a Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozóját a legkiválóbb hazai és határon túli magyar és nemzetiségi zenekarok, szóló hangszeresek és énekesek közreműködésével. A találkozó nyílt napján, szeptember 5-én a nagyközönség is részese lehet a több mint 40 éve működő táncházmozgalom zenekarai, hangszeres szólistái, énekesei közreműködésével létrejövő, egész napos zenés forgatagnak. Ezen a napon a régi épületek életre kelnek, szinte még a falak is muzsikálnak, hiszen 10 portán 20 meghívott zenekar és tanítványaik, idős mestereik zenélnek egész nap. A gazdag programkínálatot kézműves-foglalkozások, gyermek- és családi programok, tánc- és énektanítás, hangszerkészítők bemutatója, zenészfotó-kiállítás, borkóstolás, rendhagyó tárlatvezetések, muzsikáló vonat és az elmaradhatatlan vásártér teszi teljessé. Este 7 órakor a Magyar Állami Népi Együttes gálaműsorának ad helyet a Skanzenben található amfiteátrum, amelynek színpadán a meghívott idős hagyományőrző zenész és énekes mesterek is fellépnek.

Foto-Hegedus_Marta
Fotó: Hegedűs Márta

A találkozón a nagynevű, sok évtizede együtt muzsikáló zenekarok ? mint a Vujicsics, a Bekecs, a Tükrös vagy a Fonó ? mellett lehetőséget kapnak a fiatalabb csapatok is ? így a Fondor, Pálházi Bence és bandája vagy a Tázló. A Fölszállott a páva vetélkedő két évadából is tűnnek fel ismerős nevek és arcok, így például a délvidéki portán muzsikál az óbecsei Fokos zenekar, a tánccsűrben Fundák-Kaszai Lili és Fundák Kristóf tanítanak kicsiket és nagyokat. Ott lesznek az idős mesterek is (többen köztük a rangos Népművészet Mestere cím birtokosai), akiktől még tanulni, ihletet, erőt gyűjteni lehet. A magyarszováti Kádár Erzsébet és a gyimesi Tankó Eszter a rendezvény központi színpadán éneket is tanítanak majd és mindannyian közreműködnek az esti gálában is. Szeptember 13-ig látogatható az Indulj el egy úton? címmel megrendezett Kallós Zoltán életműkiállítás, amelyet ezen a napon rendhagyó tárlatvezetéseken tekinthetnek meg az érdeklődők, többek között a Kossuth-díjas Korniss Péter fényképész, a Nemzet Művésze és a Prima Primissima díjas Petrás Mária népdalénekes segítségével.

Ahol ennyi zenész van, ott jól jönnek a hangszerkészítők is, akikkel a kézműves vásártéren találkozhatnak a látogatók, a zenészek pedig fordulhatnak hozzájuk tanácsért, apróbb javításokért. A zenészporták mellett a gyerekeket három portán várják kézműves-foglalkozások és gyerekfoglalkozások a központi színpad gyerekprogramjai és a tánccsűr aprók táncai mellett. A Találkozóhoz kapcsolódóan fotópályázatot is hirdettek a szervezők ?táncházzenész? témában. A legjobb képeket a mádi présházban lehet megtekinteni és az ünnepélyes díjátadónak és eredményhirdetésnek is a találkozó szolgál helyszíneként.

A Skanzenbe való könnyebb kijutást a Skanzen kisbuszai teszik lehetővé a szentendrei HÉV-állomástól egész nap.

A találkozót a Pap-sziget Kempingben rendezett szeptember 6-i zártkörű, szakmai nap teszi valóban a zenészek fontos találkozási helyévé, ugyanis ekkor maguk között lehetnek, miközben négyféle mesterkurzuson, szakmai előadásokon, könyvbemutatón vehetnék részt. A fiatal zenészeknek lehetősége nyílik hangmérnök segítségével rider készíttetésére és profi fotózáson való részvételre is.

A program szakmai felelőse Árendás Péter népzenész, a Hagyományok Háza Folklórdokumentációs Központjának vezető-helyettese és a LFZE Népzene Tanszékének adjunktusa.

 

Meghívott zenész és énekes mesterek:

Mohácsi tamburások: Versendi Kovács József és zenekara

Felső-Maros menti vonósok: Horváth Elek (Vajdaszentivány) és Lunka Albert (Magyarpéterlaka)

Erdélyi furulyások: Szántó Ferenc (Magyarbece), Tankó Dezső (Gyimesközéplok)

Erdélyi énekesek: Kádár Erzsébet (Magyarszovát), Tankó Eszter (Gyimesfelsőlok)

 

Zenészporták:

Felvidéki porta: Varjos zenekar, Varsányi együttes

Erdélyi porta: Heveder Banda és Papp István Gázsa, Üsztürü zenekar

Délvidéki porta: Békés Banda, Fokos zenekar

Dunántúli porta: Boglya Népzenei Együttes, Zengő

Roma porta: Khamoro Budapest Band, Romengo együttes

Bourdon zenészek: Magyar dudások és citerások, Magyar Tekerőzenekar

Moldvai zenészek: Somos együttes, Tázló

Balkáni zenék: Kolo együttes, Vujicsics együttes

Vonós zenekarok: Fonó zenekar, Dűvő zenekar, Fondor, Tükrös zenekar

 

A zenészportákon a meghatározott időpontokban hangszerbemutatók, tánctanítások, mini-koncertek hallhatók.

 

Tánccsűr 10:30-tól 18 óráig

Muzsikálnak: Bekecs együttes, Pálházi Bence és bandája

Tánctanárok: Fundák-Kaszai Lili és Fundák Kristóf, Sánta-Bíró Anna és Sánta Gergő

 

Központi színpad a Magtár előtt:

Gyerektáncház, mesemondás, énektanítás, hangszerbemutatók, népzenei koncertek sora. Pontos program augusztus 20 után.

 

Rendhagyó tárlatvezetések az ?Indulj el egy úton?? című Kallós Zoltán életmű-kiállításon

11:30 Dr. Bereczky Ibolya néprajzkutató, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettese és Petrás Mária Prima Primissima díjas népdalénekes

13:30 Kelemen László zeneszerző, népzenész, a Hagyományok Háza főigazgatója

15:30 Korniss Péter Kossuth-díjas fotóművész, a Nemzet Művésze

 

A muzsikáló vonatok 9:15, 11:00, 13:00, 15:00 és 16:30-kor indulnak a bejárati épülettől.