Újra megnyílik a kifosztott bagdadi múzeum

Kultpol

A Föld legrégibb civilizációjának felbecsülhetetlen értékeit őrző múzeum várhatóan a jövő hónapban nyílik meg. Egyelőre csak két, az asszír és iszlám kincseket bemutató termet lehet majd látogatni, a többi 16 helyiség zárva marad, és a biztonsági előírásokat is megszigorították. A múzeum megnyitásával az iraki és amerikai hatóságok azt kívánják demonstrálni, hogy az elmúlt öt év kaotikus viszonyai után Irak megnyugodni látszik.

Mi is történt valójában a múzeumban?

Amira Emiran, a múzeum megbízott igazgatója, az iraki kincsek megmentésére összehívott párizsi UNESCO-konferencián jelentette be a nagy eseményt. "Dr. Emiran közölte, hogy a múzeum decemberben ismét megnyílik. A bejelentést azonban óvatosan kell kezelni. A helyzet ugyanis állandóan változik" - mondta az UNESCO egyik munkatársa.

Az asszír csarnokban hatalmas szobrok láthatóak, mint például a khorszabadi (dúr-sarrukini) királyi palota kőmaradványai, és két szárnyas bika. Az iszlám csarnok a bagdadi Al-Manszúr mecset VIII. századi imafülkéjét (mihrab) mutatja be. A két csarnokot összekötő folyosón kap helyet a Hatra városából származó 10 hatalmas parthus szobor.

A döntést Matthew Bogdanos ezredes is üdvözölte, aki korábban a múzeum és több más régészeti lelőhely kifosztásával kapcsolatos nyomozásokat vezette. "Nem tudom, hogy egy múzeum megnyitásának van-e jó vagy rossz időpontja. De a nagy dolgok mindig nagy kockázattal járnak, a múzeumnak meg kell nyílnia, és nyitva is kell maradnia. Ha ez azt jelenti, hogy meg kell kettőzni a védelmet, akkor megkettőzzük a védelmet" - mondta Bogdanos.

A múzeum 2003-as kifosztása világszerte nagy felháborodást keltett. Az amerikai katonákat azzal vádolták, hogy az iraki kormány bukása után tétlenül szemlélték a fosztogatást. "Olyan volt, mintha hurrikán söpört volna végig az épületen. Amit a fosztogatók nem tudtak elvinni, azt összetörték" - meséli Donny George, a múzeum akkori igazgatója. Mintegy 15 ezer lelet tűnt el. Azóta néhány értékes tárgy megkerült, köztük az 5200 éves Varka-váza, a világ legrégebbi, faragott kőből készült rituális edénye.

Bogdanos szerint az irakiak sokszor a műtárgycsempészet segítségével szereztek pénzt. 2005-ben a Bagdadtól északnyugatra fekvő Anbar tartományban egy rajtaütés során 30 lopott múzeumi tárgyat találtak egy föld alatti bunkerben. A világméretű keresés ellenére még mindig hiányzik tízezer műtárgy, köztük az i.e. 8. századi, elefántcsontból készült, lazúrkővel és vörös karneollal díszített, arannyal bevont tábla, amely egy núbiait megtámadó nőstény oroszlánt ábrázol.

A múzeumot Gertrude Bell, a legendás angol régész és felfedező alapította 1923-ban. A Közel-Kelet legszebb múzeumának számított, de Szaddám Huszein uralmának húsz éve alatt a nagyközönség előtt csak ritkán nyitották meg. A volt igazgatónak, a keresztény Donny George-nak tavaly el kellett menekülnie Irakból, mert halálos fenyegetéseket kapott. Mielőtt távozott, még sikerült vastag betonfallal lezárnia a bejáratot, hogy legalább a tolvajokat távol tartsa. George a múzeum megnyitásával kapcsolatban a következőket mondta: "Ha rajtam múlna, nem nyitnám meg. A benne lévő értékes leleteket csak addig lehet megóvni a fosztogatástól és a pusztulástól, amíg a múzeum le van pecsételve."