A vetítést megelőzően háttérbeszélgetést tartottak az Uránia kávézójában, amelyen részt vett Elekes Botond, az Uránia Nemzeti Filmszínház igazgatója, Gabriela Matei, a Román Kulturális Intézet igazgatója, Nagy Zoltán Mihály, a Bukaresti Román Kulturális Intézet elnökhelyettese, Gorácz Anikó filmkritikus, a Mozinet Kft. munkatársa, valamint Tania Popa színművész, a nyitófilm egyik főszereplője.
Elekes Botond köszöntőjében büszkén ismertette, hogy az október 8-án indult Mozinet Filmnapok és a most kezdődött Román Filmhét után egészen december 13-ig folytatódnak a programok. A legközelebb az ukrán, a koreai, a belga, majd a spanyol filmek kedvelőinek kívánnak kedveskedni, majd az Anilogue Filmfesztiválnak és a Keresztény Filmnapoknak adnak otthont. A nyolc filmnap kapcsán 75 filmet nézhetnek meg az érdeklődők, közöttük olyan különlegességeket is találni, amelyeket sehol máshol nem lehet látni az országban.
Gabriela Matei felidézte a pillanatot, amikor tíz évvel ezelőtt ugyanitt, a kávézóban ültek a megnyitó előtt. Majd köszönetet mondott az eleinte filmnapként induló, majd filmhétté bővülő, immáron egy évtizede tartó együttműködésnek. A Román Kulturális Intézet igazgatója a román filmművészet értékeinek reprezentálását, a folyamatos jelenlétet és az új barátságok, partnerségi kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta. Mint fogalmazott: ?a művészet megállítja a pillanatot és ellentmond a fizika törvényeinek?.
?Újra itt vannak a románok!? ? mondta Nagy Zoltán Mihály egy, a Los Angeles Times-ban megjelent cikkre reflektálva, amelyben hasonlót írnak a cannes-i filmfesztivál erős román jelenléte kapcsán. Beszédében arra is kitért, hogy a filmkritikusok figyelme látványosan terelődik a román filmek és kultúra megismerésének irányába.
Gorácz Anikó személyes történetét osztotta meg, miszerint először ő is a filmhét keretében találkozott a román filmművészettel, ami azonnal a rabjául ejtette. A kezdeti érdeklődést hamarosan tudatos szakmai munka, egyetemi szakdolgozat és egy könyv publikálása követte. A filmkritikus szerint fontos, hogy a nézők érzően és értően tekintsék meg az alkotásokat. Gorácz Anikó a kultúraközvetítést is lényegesnek találja, különösen akkor, ha a szomszédjainkról van szó.
A beszélgetésen az elsőként vetített, Amerika, itt vagyunk! című vígjáték sztárja is tiszteletét tette. ?Javíthatatlan optimista vagyok!? ? felelte mosolyogva Tania Popa egy újságírói kérdésre válaszolva. A színésznő elmondása szerint mindig vidám, a főváros, valamint a filmszínház különleges hangulata pedig teljesen elvarázsolta.
A filmhetet Hammerstein Judit, a Balassi Intézet főigazgatója nyitotta meg. Az elmúlt tíz év munkáját ő is sikeresnek ítélte meg. ?A rendezvény időközben sikertörténetté, a filmek izgalmas csemegévé váltak? ? hangsúlyozta. Hammerstein Judit szerint a Román Filmhét egy olyan fogalommá vált, amelyet már évről évre várnak a nézők. A román filmeket méltatva rávilágított, hogy a feszes dialógusokat alkalmazó, kiemelt színészi teljesítményt nyújtó színes karakterek a minimális költségvetésből is képesek remekműveket alkotni.