Korlátlan idejű ülősztrájkot tartanak vasárnaptól a városképért aggódó kijeviek - közöttük tudósok, az ukrán kultúra jeles képviselői - az ukrán főváros legújabb "felvonulási területe" körül, hogy megakadályozzák a középkori Tized-templom újbóli felépítését.
A tiltakozók az előző napon már összetörték az ősi város szívében álló romok körül kialakított felvonulási terület körül felhúzott kerítés egy részét.
A X. században épült Tized- (ukránul Deszjatinna) templom, a Kijevi Rusz első kőtemploma - ősi nevén a Szűzanya temploma - mai nevét onnan kapta, hogy Vlagyimir nagyfejedelem a kincstár jövedelmének egytizedét ajánlotta fel a fenntartására. Óorosz és bizánci mesterek építették fel a 989-996-os években. A templomot mozaikok, freskók díszítették. A Kijevet megszálló Batu kán csapatai 1240-ben rombolták le.
Az ősi romok kiásása még a XVII. század 30-as éveiben megkezdődött Petro Mohila kijevi metropolita kezdeményezésére, azóta többször folytattak ásatásokat a középkori alapok feltárására. A XVII. század második felében egy kisebb templomot is építettek a régi helyére, amely mintegy másfél évszázadon át állt, majd 1828 és 1842 között egy harmadikat, orosz bizánci stílusban, amely 1935-ben esett áldozatul a bolsevikok vallásellenes fanatizmusának.
A templom újbóli feépítését február 3-án jelentette be Olekszandr Omelcsenko kijevi főpolgármester, bár 2003-ban Leonyid Kucsma akkori elnök már rendeletet adott ki az újjáépítésről. Az építkezés költségét mintegy 90 millió hrivnyára (18 millió dollárra) becsülik, a munkák két évig tartanának.
Áprilisban parlamenti képviselők, történészek és építészek fordultak nyílt levélben Viktor Juscsenko elnökhöz és Mikola Tomenko humanitárius ügyekkel foglalkozó miniszterelnök-helyetteshez, amelyben kérték őket, hogy lépjenek fel az építkezés megakadályozása érdekében, miután a templom vázlatai nem maradtak fenn, s az új épület már nem a Tized-templom lenne.
Mikola Tomenko vasárnap közölte: széleskörű társadalmi vita nékül törvénytelen a Tized-templom bármilyen formában történő újjáépítése. Mint mondta, a kormány álláspontja változatlan: az építkezést csak mélyreható szakértő vizsgálat után szabad elkezdeni.
Kijevben nem a Tized-templom lenne az első, amely Ukrajna függetlenné válása után a semmiből újjászületik. A bolsevikok által a harmincas években porig rombolt Aranytetejű Szent Mihály templomot 2000-ben szentelték fel újra, a Kijev-pecserszki Főkolostor Mária Mennybemenetele székesegyháza, amelyet a német fasiszta megszállók robbantottak fel 1941-ben, bő egy évvel később támadt fel. A Szent Mihály templom ukrán barokk stílusban újjáépített épületegyüttese ugyan szépen illeszkedik a városképbe, belsejében - bár tudományos igénnyel készültek - kissé meglepőek a kora középkori freskók stílusát idéző vadonatúj falfestmények.
Nagy vitát váltottak ki a függetlenség kikiáltásának 10. évfordulója alkalmából 2001-ben, szintén Omelcsenko főpolgármestersége alatt a Függetlenség terén végrehajtott építészeti átalakítások is. A térről készült felvételek a Juscsenkót hatalomra segítő tavalyi narancsszínű forradalom idején az egész világot bejárták.