Ünnepelni hív az Ópusztaszeren felállított székelykapu

Kultpol

Az erdélyi Máréfalváról hazánkba került, különleges faragású festett kapu 1913-ban készült, amint ezt a rajta olvasható felirat is bizonyítja. Egykori tulajdonosa, a fenyédi, 86 éves Csiki Gergely már nem tudta megjavíttatni Dávid Mózes faragó mester munkáját.
 

A lebontott kaput felújították, s szétszedett állapotban szállították Magyarországra, ahol máréfalvi kapukészítő mesterek (Szima András és Lukács Sándor) hagyományos módszerrel, nagy szakértelemmel és még nagyobb szívvel, a Park munkatársainak közreműködésével összeszerelték, majd felállították. A kapu szállítását illetve a munkálatokat Dávid Balázs, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány önkéntese koordinálta. 

 
Hetven esztendeje, 1938-ban szintén a búcsú alkalmával emeltek az Emlékparkban székelykaput a "Nemzeti Árpád Liget" bejárataként, amit azután a '70-es években "eltüntettek". Most Böjte Csaba atya közreműködésével, Lázár Imre udvarhelyi vállalkozó támogatásával, a máréfalvi Kovács Piroska nyugdíjas tanítónő, néprajzos jóvoltából - aki saját gyűjteményéből adományozta a kaput az Emlékparknak, és lokálpatriótaként a székely kapuk jó ismerője - ünnepeink még teljesebbek lesznek.
 
Nyitott kapu jelzi majd az ide érkezőknek a különleges ünnepi alkalmakat. Csaba atya ezzel a kapuval köszönetét és háláját is szeretné kifejezni az árva gyermekek megmentésében nyújtott magyarországi segítségért. A Szegedi kapu mellé helyezték el, így már az utcáról is láthatja az ide érkező.
 
A festett kapu tetejét már nem lehetett felújítani, ezért azt újra elkészítették, az eredeti hű másaként. Különlegessége, hogy látható rajta a magyar címer, amelyet a történelem viszontagságai sem tüntettek el.
 
A kaput szeptember 14-én dr. Kiss-Rigó László püspök és Böjte Csaba atya szenteli fel a 14 órakor kezdődő liturgikus szertartás keretében.